به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به بررسی پیامدهای منفی تحریمهای غرب و به ویژه آمریکا، بر صنعت هواپیمایی و حمل و نقل هوایی ایران پرداخته است. نقطه محوری بحث این مطلب، اشارهای به تجربه سال گذشته کاپیتان هوشنگ شهبازی در به زمین نشاندن هواپیمایی است که دچار نقص فنی شده بود. نیویورک تایمز از زبان کاپیتان شهبازی و شماری دیگر از افراد درگیر، به بیان آسیبهایی میپردازد که تحریمها بر بخش هواپیمایی ایران وارد کرده و نیز تشکیل کمپینی بینالمللی از سوی وی برای فشار بر دولت آمریکا جهت رفع این تحریمها را مورد اشاره قرار داده است.


سایت شبکه خبری «بلومبرگ» از طرح اتهام علیه دو فرد در آمریکا به جرم نقض تحریم‌های آمریکا و همکاری در زمینه فناوری‌های هسته ای با ایران خبر داده است. به نوشته این سایت، این دو فرد که یکی شهروند چین و دیگری ایرانی هستند، متهم به فروش اورانیوم و کبالت به ایران هستند و همچنین گفته شده، اقلام دیگری از جمله سیم‌های آلیاژی را به ایران انتقال داده‌اند؛ این کار از طریق یک شرکت چینی انجام گرفته است که در این باره، پرونده این دو فرد روز گذشته در دادگاه فدرال واشنگتن بررسی شد.

«نشنال ژورنال»، سخنان ژنرال «رابرت کلر»، فرمانده ارشد واحد نبرد راهبردی ایالات متحده درباره برنامه هسته ای ایران و واکنش‌های آمریکا در قبال آن را منتشر کرده است. کلر گفته است، سلاح‌های هسته‌ای آمریکا می‌توانند به عنوان ابزار نهایی، در مقابل ایران بازدارندگی کند. وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون آمریکا، ۲۱۵۰ کلاهک هسته‌ای مستقر شده دارد، مدعی شده بود آمریکا می‌تواند از این کلاهک‌ها به عنوان عاملی بازدارنده بهره گیرد تا اطمینان یابد ایران تهدیدی را متوجه همسایگانش نمی‌کند.


اما از سوی دیگر، واکنش‌های بین‌المللی به برگزاری رزمایش موشکی «پیامبر اعظم ۷» و آزمایش موشک‌های پیشرفته ایران در این رزمایش ادامه دارد. امروز نیز روزنامه «دیلی استار» لبنان، مطلبی را به نقل از «آسوشیتدپرس» منتشر کرده که همزمان در برخی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری دیگر نیز بازتاب یافته است. در این مطلب بیان شده که رزمایش یاد شده، نشانگر افزایش دقت و همچنین قدرت موشک‌های ساخت ایران بوده است. این مطلب پیش از این نیز در گزارشی از سوی وزارت دفاع آمریکا تأیید شده بود.

روزنامه «یدیعوت آحارانوت» با اشاره به موضوع حملات سایبری آمریکا علیه ایران، به بررسی ابعاد گوناگون این حملات از زبان «دیوید آلبرایت»، رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی آمریکا پرداخته است. آلبرایت روز گذشته در مصاحبه‌ای مدعی شده بود، جنگ سایبری علیه ایران تازه آغاز شده و می‌تواند ابعاد گسترده‌تری نیز به خود بگیرد. وی آشکارا در تلاش برای بزرگنمایی تهدیدات سایبری آمریکا و زیر سؤال بردن توان ایران برای بازدارندگی در مقابل تهدیدات سایبری، مدعی شده حملات سایبری، به علاوه انجام اقدامات معمول از سوی دستگاه‌های جاسوسی آمریکا، می‌تواند حتی به انفجار در برخی مراکز منجر شود.


در پایان، سخنان روز گذشته رئیس سازمان اطلاعات خارجی انگلیس(MI۶) درباره ایران، همچنان در میان برخی مطبوعات بازتاب می‌یابد. صبح امروز، روزنامه «گالف تایمز» بحرین با انتشار این سخنان، تیتر «تهران ظرف دو سال به بمب دست می‌یابد» را برای مطلب خود برگزیده است. «جان سورز» مدعی شده بود، ایران احتمالاً تا دو سال دیگر به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت.

وی همچنین ادعا کرده بود، مأموران سازمانش در سال ۲۰۰۸ با عملیات‌های پنهانی، جلوی کسب بمب هسته‌ای از سوی ایران را گرفته‌اند.