به گزارش افکارنیوز به نقل از رجانیوز، انقلابیون قطیف عربستان از نیروهای امنیتی عربستان سعودی درخواست کردند که هر چه سریعتر آیتالله شیخ نمر باقر النمررا آزاد کنند در غیر این صورت عواقب اقداماتی که از انقلابیون قطیف انجام خواهد شد برعهده مقامات آل سعود اشت. جوانان انقلابی القطیف عربستان طی بیانیهای که روز پنجشنبه آن را منتشر کردند ۵ روز به رژیم آل سعود مهلت دادند تا شیخ النمر را آزاد کنند در غیر اینصورت به تمامی مراکز وابسته به وزارت کشور حمله خواهند کرد. این بیانیه همچنین افزود: [در صورتی که شیخ النمر آزاد نشود] تمامی چاههای نفتی که در طول منطقه الشرقیه قرار دارد مورد هدف قرار خواهد گرفت و جوانان انقلابی عربستان نقشه تمامی جایگاههای چاههای نفتی را دارند.

نیروهای امنیتی آل سعود، یکشنبه گذشته شیخ نمر باقر النمر امام جمعه شهر العوامیه را پس از مجروح کردن به وسیله شلیک گلوله دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال دادند، که این اقدام ال سعود، تظاهرات گسترده در شرق عربستان را در پی داشت که موجب شهادت دو نفر از جوانان این منطقه با نام «اکبر الشاخوری» و «محمد الفلفل» گردید.

رویترز به نقل از یکی از مقامات امنیتی آل سعود اعلام کرد، این رژیم قصد دارد سه هزار نیروی نظامی به این منطقه اعزام کند. این منبع آگاه در عربستان خبر داده که همزمان با افزایش نگرانی‌ها از وقوع اعتراضات در شرق این کشور، رژیم آل سعود در نظر دارد تا سه هزار نیرو امنیتی به این منطقه اعزام کند. برهمین اساس مرخصی‌های نیروهای ارتش عربستان در تابستان لغو شده و نیروهای سعودی آماده اعزام به قطیف و العوامیه هستند. این اخبار در شرایطی منتشر شده که در هفته‌های گذشته ارتش عربستان به نیروهای خود اعلام آماده باش داده بود و ریاض مدعی بود که نگرانی از تحولات منطقه همچون حمله رژیم صهیونیستی به ایران و پاسخ احتمالی تهران و همچنین درگیری احتمالی بین سوریه و ترکیه عامل این دستور بوده است. بنابراین گزارش ۱۲۰۰ نفر از نیروهای اعزامی به شرق عربستان از یگان‌های موسوم به «گارد ملی» هستند که فرماندهی آن با شاهزاد متعب بن عبدالعزیز است. این نیرو‌ها بیشتر در مناطق نفتی این منطقه مستقر خواهند شد.

عربستان در ماه‌های اخیر برای جبران ضرر غرب ناشی از عدم خرید نفت از ایران، فروش نفت خود را از ۸.۵ میلیون بشکه در روز به ۱۰ میلیون بشکه افزایش داده است و کوچکترین آسیبی به صنعت نفت این کشور، نه تنها پایه‌های حکومت آل سعود را می‌لرزاند؛ بلکه اتحادیه اروپا و غرب را نیز در وضعیتی هشداردهنده قرار خواهد داد.

حتی اگر اولتیماتوم جوانان شرق عربستان به حکومت این کشور پایان یابد و شیخ نمر آزاد نشود و حتی اگر چاههای نفت عربستان به آتش کشیده نشود، فضای روانی پیش آمده بر قیمت نفت اثر خواهد گذاشت و نهایتا همگان به نقطه موردنظر کارشناسان انرژی جهان خواهند رسید: هیچ جایگزینی برای نفت ایران وجود ندارد و اروپا چارهای به جز رفع تحریمهای خود نخواهد داشت.