استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای اوکراین تصویب شد

 شورای اروپا امروز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقرراتی را تصویب کرده است که مبنای قانونی را برای اوکراین برای استفاده از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه فراهم می‌کند.

در بیانیه آمده است: «شورای اتحادیه اروپا تصمیم و مقرراتی را اتخاذ کرد که دارایی‌ها و ذخایر بانک مرکزی روسیه (CBR) را که در نتیجه اقدامات محدودکننده اتحادیه اروپا فریز هستند، روشن می‌کند.»

در این سند تاکید شده است که «این تصمیم راه را برای شورا هموار می‌کند تا در مورد کمک مالی به بودجه اتحادیه اروپا برای حمایت از اوکراین و بهبود و بازسازی آن در مراحل بعدی، تصمیم بگیرد.»

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه، در پایان ژوئن ۲۰۲۱، حدود ۲۸۸ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه در اتریش، انگلیس، آلمان، کانادا، ایالات متحده، فرانسه و ژاپن و حدود ۶۳ میلیارد دلار دیگر در کشور‌هایی که به نام آن‌ها اشاره نشده است، ذخیره شده است. 

استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای اوکراین تصویب شد

بانک مرکزی روسیه در آغاز سال ۲۰۲۲ گزارش داد که تقریباً نیمی از دارایی‌های ۶۳۰.۶ میلیارد دلاری آن در ارز‌های ذخیره اصلی نگهداری می‌شود.

به نوبه خود، وزارت خارجه روسیه مسدود کردن ذخایر ارزی این کشور در اروپا را به عنوان «سرقت» توصیف و خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا نه تنها سرمایه‌های خصوصی، بلکه دارایی‌های دولتی را نیز هدف قرار داده است.

کرملین اعلام کرد که اتخاذ چنین تصمیماتی به منزله گام دیگری در نقض تمامی قواعد و هنجار‌های حقوق بین الملل خواهد بود.