به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، پارلمان نیکاراگوئه در روز سوم جولای (۱۳ تیر) طرح دولت این کشور برای احداث کانالی آبی در خاک این کشور که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کند، تصویب کرد. طرحی که هزینه احداث آن بیش از ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده و روند ساخت آن تا ۱۰ سال به طول خواهد انجامید. هر چند برخی تحلیلگران این کانال را رقیب کانال پاناما در آمریکا مرکزی می دانند اما سفیر نیکاراگوئه در تهران نظر متفاوتی دارد.

سفیر ما در آمریکا از این توافق مطلع شده و اسناد مربوط به آن را منتشر کرد. پس از این اقدام، آمریکاییها مدعی شدند که مارگولتا جاسوس است و وی را از کشورشان اخراج کردند.

" ماریو بارکرو بالتودانو " طی گفتگویی مفصل با خبرگزاری مهر به تشریح جزئیات این طرح پرداخت و گفت: برای توضیح علت تمایل نیکاراگوئه برای ساخت این کانال باید کمی به عقب برگردیم. نیکاراگوئه در سپتامبر سال ۱۸۲۱ استقلال خود را از اسپانیا بدست آورد. چند سال بعد در ۱۸۳۰ تنشهایی بین آمریکا و انگلیس برای ساختن کانالی آبی در نیکاراگوئه بوجود آمد که تاریخ نیکاراگوئه را تحت تاثیر قرار داد.

تمایل برای ایجاد چنین کانالی موجب دخالتهای این دو کشور در نیکاراگوئه شد. انگلیس و آمریکا بدون اطلاع داشتن نیکاراگوئه برای ساختن این کانال به توافقی پنهانی رسیدند. اما " خوزه مارگولتا " سفیر وقت ما در آمریکا از این توافق مطلع شده و اسناد مربوط به آن را منتشر کرد. پس از این اقدام، آمریکاییها مدعی شدند که مارگولتا جاسوس است و وی را از کشورشان اخراج کردند.

در سال ۱۸۵۰ " کورنلیوس واندربیلد " شهروند آمریکایی مسیری را طراحی کرد که از نیویورک شروع می شد، پایین به سواحل نیکاراگوئه در دریای کارائیب آمده، از رودخانه سن خوان می گذشت و به اقیانوس آرام می رسید و از آنجا می شد به کالیفرنیا در غرب آمریکا رسید.

این مسیر در آن زمان برای جویندگان طلا که نواحی دوردست آمریکا می رفتند بسیار حائز اهمیت بود، زیرا آنها از مسیری امن تر، ارزانتر و آسانتر می توانستند از طریق نیکاراگوئه به مقصدشان برسند. در آن زمان ایده ایجاد کانالی در نیکاراگوئه بصورت جدی مطرح شد.

به اعتقاد مهندسان آمریکایی بهترین گزینه ایجاد کانالی در نیکاراگوئه بود، اما فرانسوی ها با این طرح مخالفت کرده و پاناما را پیشنهاد دادند.

پس ساخت کانال در نیکاراگوئه موضوعی است که از دو قرن پیش مطرح بوده و مناقشات فراوانی بر سر آن درگرفته است. تا کنون مطالعات مختلفی در مورد نحوه و مسیر ایجاد یک کانال که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام مرتبط سازد، انجام گرفته است که مهمترین آن متعلق به مهندسان آمریکایی و فرانسوی است.

آنها دو طرح بزرگ داشتند یکی ایجاد این کانال در پاناما و دیگری در نیکاراگوئه بود. در آن زمان تمامی مهندسان آمریکایی استدلال کردند که بهترین گزینه ایجاد کانالی در نیکاراگوئه است، اما فرانسوی ها با این طرح مخالفت کرده و پاناما را پیشنهاد دادند. این مسئله بحثهای فراوانی را حتی در کنگره آمریکا بوجود آورد.

از آنجا که پیشنهاد دهنده فرانسوی پیشتر کانال سوئز را ایجاد کرده بود و از نظر اعضای کنگره تجربه کافی برای این کار را داشت، طرح فرانسوی ها مورد پذیرش قرار گرفت و کانال پاناما توسط فرانسه و نه ایالات متحده بنا شد. در حالی که خود آمریکایی ها بهترین منطقه برای ایجاد چنین کانالی را نیکاراگوئه می دانستند.

امروز با وجود تمام پیشرفتها و امکانات تکنولوژیکی، برای مهندسان آمریکایی مسجل شده که بهترین منطقه برای ساخت کانال نیکاراگوئه بوده است. مسئله ای که حتی باعثتوافق محرمانه انگلیس و آمریکا برای ساخت کانال شد، اما فاش شدن آن باعثاخراج سفیر نیکاراگوئه از آمریکا به بهانه جاسوسی و متوقف شدن این پروژه شد.

فرانسوی ها که آغاز به ساخت کانال پاناما کردند، از تامین مخارج این پروژه عاجز مانده به همین دلیل امتیاز آن را به آمریکا واگذار کردند. ایالات متحده نیز پروژه را به اتمام رسانده و با دولت پاناما بر سر کنترل این کانال برای ۹۹ سال به توافق رسید.

زمان احداثاین کانال فرارسیده، این یک ضرورت است و می تواند منافع بیشماری از جمله جذب سرمایه گذاری خارجی و اشتغال زایی برای نیکاراگوئه داشته باشد.

اما اواخر دهه ۱۹۱۰ میلادی " مارتو ریکو " که یک ملی گرا بود به ریاست جمهوری پاناما رسید و با مذاکراتی که با آمریکا انجام داد مدت کنترل کانال توسط آمریکایی ها را کاهش داد و امروز می بینیم کنترل کانال در دست دولت پاناما است.

در دولت "دانیل اورتگا" طرح ایجاد کانال با جدیت دنبال شد. وی معتقد است زمان آن رسیده که نیکاراگوئه این کانال را ایجاد کند. این یک ضرورت است و می تواند منافع بیشماری از جمله جذب سرمایه گذاری خارجی و اشتغال زایی برای نیکاراگوئه داشته باشد. این طرح می تواند وضعیت اقتصادی کشور را دگرگون کند و این مسئله برای دولت اورتگا که مبارز با فقر را در دستور کار خود قرار داده بسیار مهم است.