به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، چندی است که لبنان شاهد تشدید مواضع خصمانه برخی جریانهای غربگرا و وابسته به رژیمهای عربی علیه مقاومت و به ویژه سلاح آن است.

این جریانها که همسویی آنها با غربی ها و رژیم صهیونیستی به ویژه در جریان جنگ ۳۳ روزه این رژیم علیه لبنان بر هیچ کس پوشیده نیست، با سوء استفاده از شرایط کنونی منطقه به جوسازی علیه مقاومت پرداخته و با طرح ادعاهای بی اساس مدعی شده اند که نیازی به سلاح مقاومت نیست.

این درحالی است که اکثریت لبنانی ها معتقدند با توجه به ادامه تهدیدهای رژیم صهیونیستی که تقریبا هر روزه به حریم هوایی، زمینی و دریایی لبنان تجاوز می کند و قوی نبودن ارتش و نیز وجود شبه نظامیان مسلح وابسته به برخی گروههای سیاسی، تنها عامل بازدارنده در برابر تهدیدهای اشغالگران قدس، معادله مقاومت، ملت و ارتش است.

حفظ سلاح مقاومت، ضرورت حیاتی برای دفع خطرات اسرائیل

مسئول منطقه بقاع حزب الله لبنان تاکید کرده است ما هرگز سلاح خود را تا زمانی که اسرائیل به اشغال سرزمین و مقدسات ما ادامه می دهد، بر زمین نخواهیم گذاشت.

محمد یاغی نماینده سابق پارلمان لبنان و مسئول منطقه بقاع حزب الله در جشنواره بشارتهای پیروزی آینده در ۲۰۱۲ در بعلبک تاکید کرد تا زمانی که اسرائیل به اشغال سرزمین و مقدسات ما ادامه می دهد، سلاح مقاومت را بر زمین نخواهیم گذاشت.

وی تصریح کرد: کسی که تصور می کند می تواند سلاح ما را بگیرد، در توهم به سر می برد، زیرا این سلاح، سلاح کرامت و شرافت و عزت ما و همه چیز ما به شمار می رود، زیرا دشمن به ما آموخته است که جز زبان زور چیزی نمی شناسد و آنچه به زور گرفته شده، تنها به زور پس گرفته می شود.

وی افزود کسی که تصور می کند می تواند مقاومت را خلع سلاح کند، ما گردنش را از جسمش جدا خواهیم کرد.

وی با تاکید بر تحریک جریان ۱۴ مارس از سوی برخی رژیمهای عربی گفت: به کسانی که اسرائیل را بر مقاومت ترجیح می دهند، می گوییم شما دشمنان اسرائیل نیستند، بلکه دشمنان دین و وطن و امت هستید، به شما اعلام می کنیم، هر کسی بخواهد به مقاومت خدشه ای وارد کند، خائن و مزدور است.

این مقام حزب الله تکیه کردن جریان مخالف مقاومت بر آمریکا به عنوان شیطان بزرگ را با توجه به ناکامی آنها در سالهای ۱۹۸۲،۱۹۹۶ و ۲۰۰۶، بار دیگر محکوم به شکست دانست.

وی گفت: به کسانی که به دستورات آمریکا اشتیاق می ورزند، می گوییم تکیه کردن بر دشمنان دیگر کافی است، به وجدانهای خود مراجع کنیم، اینجا سرزمینی است که ما دوست داریم و با خون شهدای خود بنا کردیم، اگر این مقاومت نبود، دولت یا نهادهای رسمی هیچ وجود خارجی نداشتند، این مقاومت است که رهبر آن وعده پیروزی داده و همچنان پیروز خواهد شد.

بسام رعد رئیس اتحاد شهرداریهای بعلبک هم در سخنانی بر اهمیت پیروزی تاریخی مبارزان لبنانی در برابر رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت رزمندگان مقاومت همچنان آماده اند.

احمد ریا مسئول اطلاع رسانی حزب الله هم خاطر نشان کرد مقاومت لبنان هدف دشمنان قرار گرفته است و هنگامی که مورد حمله قرار گیرد، شعار ما مقابله و مرگ با اسرائیل است.

قدرتهای بزرگ زورگو نتوانسته اند مقاومت را در هم شکنند

علامه شیخ عفیف النابلسی از علمای برجسته لبنان خاطر نشان کرد آنچه در نقشه منطقه ظاهر می شود، به دقت برنامه ریزی شده تا اراده استعماری به پیروزی برسد و تمام قدرتهایی را که در مقابل آن باشد، از بین ببرد.

وی گفت: آمریکا و بیشتر کشورهای بزرگ و ماشین جنگی اسرائیل وحشی نتوانسته اند مقاومت را درهم بشکنند، وقتی قدرت استعمار که نماینده اش اسرائیل است، نتوانسته است بر مقاومت پیروز شود، امروز تلاش می کند همه اقدامات گذشته و پروژه ویرانگری را برای از بین بردن محور مقاومت شامل ایران، سوریه، حزب الله و مقاومت فلسطین تکرار کند و تلاشهای خارجی بر نابودی صحنه ها و ایجاد هرج و مرج و تبدیل دشمنی با مقاومت به دشمنی مذهبی برای تضعیف آن متمرکز شده است.

النابلسی خاطر نشان کرد ما خطرات این مرحله به ویژه در صحنه لبنان را که هدف دشمنان کشاندن آن به سمت فتنه و ایجاد مناطق حائل و به حاشیه رفتن نقش ارتش و نهادهای امنیتی است به طور که نقش تماشاچی داشته باشند تا نتوانند هرگونه درگیری را مهار و هر گونه فتنه را ریشه کن کنند.

وی همچنین از دولت لبنان خواست به رنجها و مشکلات مردم به ویژه با توجه به نزدیک بودن ماه مبارک رمضان اهتمام داشته باشد.

تاکید میقاتی بر آزادی اراضی اشغالی با تمام امکانات موجود

این در حالی است که نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان تاکید کرده است باید برای بازپس گرفتن اراضی اشغالی از تمام وسایل و امکاناتی که در دسترس است، استفاده کرد.

میقاتی با گرامی داشتن یاد شهدای نظامی و غیر نظامی و رزمندگانی که در سرزمین جنوب جان خود را دست دادند، تاکید کرد این حق لبنان است که سرزمین اشغال شده خود در شبعا و کفرشوبا و بخش شمالی روستای الغجر را با تمام وسایلی که در دسترس است، پس بگیرد بدون اینکه تلاشهای دشمن برای ضربه زدن به حاکمیت و حق ما در بهره گیری از ثروتهای طبیعی ما به ویژه آبها، نفت و گاز را فراموش کند.

نبیه بری مخالفان سلاح مقاومت را به چالش کشید

از سوی دیگر، رئیس پارلمان لبنان با به چالش کشیدن مخالفان سلاح مقاومت خطاب به آنها گفت آنهایی که مخالف مقاومت هستند، باید اگر راست می گویند به اشغالگری اسرائیل در لبنان پایان دهند.

نبیه بری در مراسمی که به مناسبت سالگرد درگذشت الیاس الهراوی رئیس جمهوری سابق لبنان در کاخ اونیسکو بیروت برگزار شد، نیز تاکید کرد: راهبردی دفاعی باید تدوین شود.

رئیس پارلمان لبنان همچنین تصریح کرد اراضی اشغالی باقی مانده نیز باید آزاد شود.

وی تاکید کرد: حتی از یک وجب خاک خود در جنوب و بقاع غربی چشم پوشی نخواهیم کرد، از ترسیم مرزها و ثروتهای نفتی خود کوتاه نخواهیم آمد، هر کس مقاومت را نمی خواهد، باید به اشغالگری پایان دهد، این در حالی است که اسرائیل هر روز ما را تهدید می کند.

اسیری که اسیرهوای نفس خود شد / چرا سلاح مقاومت نباید بر زمین گذاشته شود

" حسن هانی زاده " کارشناس مسائل بین الملل درباره اهمیت حفظ سلاح مقاومت به مهر می گوید: تحرکات شیخ احمد الاسیر امام جماعت مسجد بلال بن رباح در صیدا برای ایجاد فتنه در لبنان و تحریک افکار عمومی علیه حزب الله نشان می دهد که رمز عملیات علیه مقاومت اسلامی لبنان آغاز شده است.

به گفته این کارشناس، این شیخ فتنه گر با دعوت از یاران خود برای بستن جاده بیروت به جنوب تلاش دارد تا توجه جهانیان را به لبنان جلب کند. وی مدعی است که سلاح مقاومت اسلامی به امنیت لبنان آسیب می رساند و حزب الله باید سلاح خود را تحویل دولت لبنان بدهد.

پیدایش ناگهانی این شیخ فته گرسلفی درعرصه سیاسی لبنان نتیجه شکست طرح آمریکا و متحدان غربی و عربی و ترک این کشور برای سرنگونی سریع دولت بشار اسد بود، زیرا ادامه مقاومت دولت سوریه سبب شده تا آمریکا و اسرائیل فاز دوم طرح خود را در لبنان عملیاتی کنند.

هانی زاده می گوید شیخ احمد الاسیر که ارتباط تنگاتنگی با رژیم آل سعود ووهابی های این کشور دارد اکنون به نیابت از عربستان، آمریکا و اسرائیل تلاش می کند تا از رهگذر ایجاد تقابل شیعی - سنی بحران جدیدی را در لبنان به وجود آورد.

این شیخ ابتدا از رهگذر ارسال اسلحه به تروریستها در سوریه و تحریک اهالی طرابلس لبنان علیه علوی های این شهر تلاش کرد یک جنگ داخلی به راه اندازد. این در گیری که در دو منطقه سنی نشین وعلوی نشین جبل محسن و باب التبانه شهر طرابلس نزدیک به ۴ ماه ادامه داشت، اما با دخالت ارتش لبنان، فتنه این شیخ سلفی برای ایجاد یک جنگ مذهبی با شکست روبرو شد.

به گفته هانی زاده، هدف شیخ الاسیر وارد کردن حزب الله به ورود به یک جنگ داخلی و زمینه سازی بعدی برای خلع سلاح حزب الله بود، اما با توجه به هوشمندی رهبران جنبش حزب الله، این حزب وارد این فتنه مذهبی نشد و در نتیجه ارتش لبنان با هزینه اندکی این توطئه را خنثی کرد.

این کارشناس می گوید: اینک شیخ احمد الاسیر به دستور اسرائیل، آمریکا و عربستان و به نیابت از مجموعه ۱۴ مارس به رهبری سعد الحریری بار دیگر موضوع ضرورت خلع سلاح حزب الله را در سطح وسیعی مطرح کرده است.

رسانه های عربستان، قطر، اسرائیل و آمریکا نیز تحرکات مشکوک این شیخ سلفی را به شکل وسیعی پوشش خبری داده واز وی به عنوان یک عنصر مذهبی اصلاح طلب یاد می کنند.

با توجه به اینکه رهبران سیاسی لبنان بارها اعلام کرده اند که سلاح حزب الله، خط قرمز دولت تلقی می شود، لذا به نظر می رسد شیخ احمد الاسیر تلاش می کند با بستن راه های بیروت به جنوب لبنان، قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای را به ورود به عرصه های سیاسی و امنیتی لبنان وادارکند.

از نظر دولتمردان لبنان تا زمانی که ارتش رژیم صهیونیستی همچنان بخشهایی از اراضی لبنان را در اشغال خود دارد و تا زمانی که توازن قوا بین لبنان واسرائیل برقرار نشده، حزب الله باید سلاح های خود را در اختیار داشته باشد.

هانی زاده می گوید : لذا به نظر می رسد که شیخ احمد الاسیر بیش از اینکه قصد خدمت به مردم لبنان را داشته باشد اسیرهوای نفس خود شده، زیرا برای ایجاد آشوب در لبنان، طرح های خود را از عربستان، اسرائیل و آمریکا دریافت می کند.