به گزارش افکارنیوز به نقل از پرس تی وی، همزمان با حرکت تدریجی ائتلاف ناتو به سوی حمله به سوریه، یک جبهه جدید در بیثباتسازی دولت دمشق از سوی آژانسهای اطلاعاتی قدرتهای غربی گشوده شده است. ابزاری که سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) و متحدانش برای این تهاجم جدید در نظر گرفتهاند، استفاده دوباره از عملیات پنهانی همچون پاتوق تبهکاران موسوم به ویکیلیکس و جولیان آسانژ سخنگوی استرالیایی آن را شامل میشود."

دکتر وبستر گریفین تارپلی، نویسنده و مورخ امریکایی
یک تحلیل‌گر سیاسی در مقاله‌ای در وب سایت پرس تی‌وی از استفاده ناتو و سرویس‌های اطلاعاتی غرب از وب سایت ویکی‌لیکس برای براندازی دولت سوریه خبر داده است.


دکتر وبستر گریفین تارپلی، نویسنده و مورخ امریکایی در مقاله ای که روز جمعه(۲۳ تیر) در وب سایت پرس تی‌وی منتشر شد آورده است: " همزمان با حرکت تدریجی ائتلاف ناتو به سوی حمله به سوریه، یک جبهه جدید در بی‌ثبات سازی دولت دمشق از سوی آژانس‌های اطلاعاتی قدرت‌های غربی گشوده شده است. ابزاری که سازمان اطلاعات مرکزی امریکا(سیا) و متحدانش برای این تهاجم جدید در نظر گرفته‌اند، استفاده دوباره از عملیات پنهانی همچون پاتوق تبهکاران موسوم به ویکی‌لیکس و جولیان آسانژ سخنگوی استرالیایی آن را شامل می‌شود ".

تارپلی در ادامه افزود، آسانژ و همکارانش " حدود ۲ میلیون و ۴۳۰ هزار ایمیل مقام‌های دولت سوریه، سیاست‌مداران و شرکت‌هایی را که با دمشق داد وستد می‌کنند " منتشر کردند تا " دولت سوریه را بی‌اعتبار کنند و حتی اقدامات بیش‌تری انجام دادند تا شرکت‌هایی را که در حوزه ناتو به عنوان پیمان‌کار با دمشق همکاری می‌کنند نیز به ستوه بیاورند. "

بر اساس اعلام ویکی‌لیکس، این ایمیل‌ها که ۴۰۰ هزار تا از آن‌ها به زبان عربی و حدود ۷۰ هزار تا نیز به زبان روسی بود بین آگوست ۲۰۰۶ و مارس ۲۰۱۲ ساخته شده بود.

وی در ادامه مقاله افزود: " یکی از این موارد، فینمکانیکا، پیمان‌کار دفاعی ایتالیا است که بر اساس این ایمیل‌ها به ارسال ۵۰۰ رادیو برای پلیس سوریه از طریق یکی از شرکت‌های فرعی خود(سلکس السگ) متهم شد. ال اسپرسو، هفته نامه خبری رادیکال ایتالیا که کارلو دی بندتی، سرمایه گذار ایتالیایی مالک آن است در تیتری با عنوان " فینمکانیکا، به دیکتاتور کمک کرد " تلاش کرد این معاملات را به عنوان یک رسوایی مطرح کند. "

این مورخ امریکایی تصریح کرد: " هدف ویکی‌لیکس تحریک افکار عمومی بر ضد فینمکانیکا و شرکت‌های مشابه و همچنین بسیج جادوگر شکارچی پارلمانی علیه آنان است تا ظاهرا آن‌ها را در حال کمک به سرکوب‌ها در سوریه نشان دهد. "

تارپلی در این مقاله خاطرنشان کرد: " اگر بتوان جلوی فعالیت فراهم آورندگان تجهیزات غرب برای سوریه را گرفت، سلا‌ح‌هایی که از سوی عربستان سعودی، قطر و سایر خاندان‌های سلطنتی کشورهای حاشیه خلیج(فارس) از طریق شبکه توزیع سازمان سیا مستقر در جنوب ترکیه به سوریه ارسال می‌شود می‌تواند به نفع هرج و مرج آفرینی در این کشور تمام شود. "

وی در ادامه این مقاله آورده است این وب سایت " در زمینه سرنگونی خشونت آمیز دولت سوریه با استفاده از جوخه‌های مرگ تحت حمایت ناتو همدستی کرده است. "

این نویسنده امریکایی تصریح کرد: " آسانژ در حال حاضر در سفارت اکووادور در لندن پناهنده شده است. اما بردلی منینگ، سرباز امریکایی که به فراهم آوردن اطلاعات خام برای کیبل‌گیت متهم است از زمان دستگیری‌اش با رفتار وحشیانه دولت امریکا مواجه بوده است. این رفتارهای کاملا متفاوت با این دو نفر نیز عامل بروز اظهارنظرهایی بوده است. "

سوریه بیش از ۱۶ ماه است که با ناآرامی دست به گریبان است.

دمشق "قانون شکنان، خرابکاران و گروههاي تروريستي" را عامل ناآراميها دانسته و تاکيد دارد اين ناآراميها از خارج طراحي و هدايت ميشوند.