به گزارش افکارنیوز، مهر به نقل از رویترز، در حالی که کمتر از چهار ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، میت رامنی، نامزد حزب جمهوریخواه برای شرکت در این انتخابات و جان بِینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (و نماینده جمهوریخواه از ایالت اوهایو)، بر سر روابط تجاری با چین با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارند.

در حالی که جان بینر در سال های اخیر مخالف تصویب قوانین وضع تعرفه مالیاتی بر اجناس چینی بوده است میت رامنی سرسختانه خواهان وضع این قوانین است.

در آغاز هفته جاری لان هی چن، یکی از برنامه ریزان کمپین انتخاباتی رامنی با انتشار بیانیه ای تند به انتقاد از اوباما در برخورد با چین پرداخت. کمپین انتخاباتی رامنی در این بیانیه اعلام کرده بود که اوباما در برابر چین، اعتبار و تجارت را باخته است.

همچنین در این بیانیه اعلام شده است که با وجود وعده اوباما در سال ۲۰۰۸ برای مقابله با دستکاری واحد پول چین و پایین آوردن ارزش یوان چین در مقابل دلار آمریکا، توسط دولت چین هیچ کاری انجام نداده است.

کمپین انتخاباتی رامنی اعلام کرده است که اوباما حداقل باید دستکاری یوان توسط دولت چین را رسما تایید کند و در مقابل این عمل دولت چین سکوت نکند.

گرچه بیشتر اوقات مقابله با دستکاری یوان توسط حکومت چین یکی از شعارهای اصلی رقابت های ریاست جمهوری آمریکا بوده است، اما به جز بیل کلینتون، هیچ کدام از روسای جمهور آمریکا رسما به این سیاست دولت چین اعتراض نکرده اند و در مقابل آن سکوت کرده اند.

این سکوت به خاطر روابط بالای تجاری بین چین و آمریکا، بدهی های سنگین آمریکا به چین، و سرمایه گذاری ها کلان چین در آمریکا بوده است.

به نظر می رسد رامنی قصد دارد به صورت یکپارچه در مقابل چین موضع گیری کند. در چند روز اخیر " ایستادن در مقابل چین " یکی از شعارهای اصلی تبلیغات میت رامنی بوده است.

علاوه بر جان بینر، جمهوریخواهانی که با چین روابط اقتصادی بزرگی دارند مخالف موضع رامنی در رویارویی با چین هستند.

بسیاری از منتقدین سیاسی بر این باورند که چین با پایین نگه داشتن ارزش یوان در مقابل دلار، گوی سبقت را در صادرات از تولیدکنندگان آمریکایی ربوده است.

میت رامنی قول داده است در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رسما چین را به عنوان دستکاری کننده یوان معرفی کند و در مقابل پکن بایستد.

وزارت خزانه داری دولت اوباما اعلام کرده است اعلام کردن چین به عنوان دستکاری کننده یوان، بر اساس قوانین ایالات متحده قانونی نبوده، اما پس از گفتگوهای انجام شده پکن قول اصلاحات بیشتر واحد پول خود را داده است.

در مجموع فعلا به نظر نمی رسد رامنی بتواند اقدامی در جهت مقابله با دستکاری ارزش یوان توسط دولت چین انجام دهد، زیرا همانگونه که اشاره شد به خاطر بدهی های آمریکا به چین و سرمایه گذاری های چین در آمریکا و از همه مهمتر وضعیت بد اقتصادی خود آمریکا، موضعگیری به سبک رامنی در مقابل چین برای آمریکا گران تمام خواهد شد.