چرا انگلیس سفیر اسرائیل را احضار کرد؟

دیوید کامرون روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: خبر حمله هوایی که منجر به کشته شدن امدادگران سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه شد، بسیار ناراحت کننده است.

وی با بیان اینکه انگلیس در حال بررسی گزارش‌ها درباره کشته شدن اتباع این کشور در جریان حمله صورت گرفته است افزود: اینها افرادی بودند که برای رساندن کمک‌های نجات دهنده به کسانی که شدیداً به آن نیاز داشتند کار می‌کردند.

وزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد: ضروری است که کارکنان بشردوستانه محافظت شوند و بتوانند کار خود را انجام دهند. ما از اسرائیل خواسته‌ایم که فوراً تحقیق کند و توضیح کامل و شفاف درباره آنچه اتفاق افتاده است ارائه دهد.

ارتش اسرائیل در ادامه جنایات وحشیانه این رژیم در نوار غزه، بامداد امروز (سه‌شنبه) خودروی حامل کارکنان سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی که مسئولیت توزیع غذا در میان آوارگان فلسطینی را برعهده دارد، هدف حمله قرار داد.

در این حمله پنج نفر کشته شدند که بنابر گزارش‌ها تعدادی از آنها دارای تابعیت اتریش، لهستان، ایرلند و انگلیس بودند.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و خواستار تحقیقات فوری در این زمینه شد. بورل وی تاکید کرد که قطعنامه شورای امنیت در مورد آتش‌بس فوری در غزه، ارسال کمک‌ها به این باریکه و محافظت از غیرنظامیان باید اجرا شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته، قطعنامه‌ای را در حمایت از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه تصویب کرد. در این قطعنامه از تمام طرف‌ها خواسته شده که به توقف فوری درگیری‌ها در ماه مبارک رمضان احترام بگذارند اما جنایات رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین، باوجود تصویب این قطعنامه، کماکان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون افزون بر ۳۲ هزار فلسطینی شهید و بیش از ۷۴ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.