آقازاده‌ای که به جای ترکیه و قطر از غزه سردرآورد!

انتشار خبر شهادت ۶ تن از فرزندان و نوه‌های رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به خودروی حامل آنها در غزه، آن هم در روز عید فطر، واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. اسماعیل هنیه در نخستین واکنش، شهادت فرزندانش در اردوگاه الشاطئ را افتخاری برای خود دانسته و گفت: ما با این درد‌ها و خون‌ها امید، آینده و آزادی را برای آرمان و امت خود می‌سازیم. خانواده‌های فلسطینی بهای سنگینی را با شهادت فرزندانشان دادند و من هم یکی از آنها هستم. وی با یادآوری جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه افزود: دشمن گمان می‌کند با هدف قرار دادن فرزندان رهبران حماس می‌تواند عزم و اراده ملت را درهم بشکند. ما عقب نمی‌نشینیم، با کشتن فرزندان، کودکان و نوه‌هایم چیزی تغییر نخواهد کرد.

اقدام شنیع سردمداران جنگ طلب رژیم اشغالگر در هدف قرار دادن غیرنظامیان و از جمله فرزندان اسماعیل هنیه صدای انتقاد محافل داخلی رژیم صهیونیستی را درآورده و همه، این جنایت را در چارچوب تلاش‌های ناکام اشغالگران برای تسلیم کردن مقاومت دانستند. وبسایت روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت در گزارشی با اشاره به فرسایشی شدن جنگ غزه اعلام کرده بود که حتی دست زدن به چنین ترور‌هایی تصویر کلی جنگ را تغییر نمی‌دهد؛ واقعیت آن است که از بیش از ۶ ماه قبل تاکنون که جنگ شروع شده، شکست اسرائیل در آن با شدت بیشتری ادامه دارد. هاآرتص هم با بیان اینکه ترور فرزندان و نوه‌های اسماعیل هنیه توسط اشغالگران باعث افزایش محبوبیت حماس و رهبری آن خواهد شد در سرمقاله خود نوشت که حماس در جریان مذاکرات موضع خود را تغییر نخواهد داد، همانطور که فشار نظامی به آزادی اسرای صهیونیست در نوار غزه منجر نشد.

تبعات آقازاده‌گی!

جنایت اخیر اشغالگران از یک منظر دیگر هم قابل توجه هست و نتایجی بر خلاف انتظار صهیونیست‌ها پدید آورد. پیشتر برخی مدعی بودند رهبران مقاومت بیرون از غزه در حال خوش گذرانی بوده و این مردم فلسطین هستند که هزینه و تاوان جنگ را می‌دهند، موضوعی که بویژه از سوی رسانه‌های صهیونیست با هدف دور کردن مردم از حماس تبلیغ می‌شد، اما شهادت سه تن از فرزندان اسماعیل هنیه این خط توطئه را خنثی کرد.

بطور نمونه شبکه العربیه سعودی چندی پیش با دروغ پراکنی و انتشار اخبار گزارشی مسموم و گمراه‌کننده مدعی شده بود که هنیه برای فرزندانش در ترکیه «یک امپراطوری تجاری» به راه انداخته و به نقل از یک شبکه خبری اسرائیلی نوشت؛ در حالی که ساکنان نوار غزه در محاصره و زیر آتش جنگ اسرائیل هستند، رهبران جنبش حماس و فرزندانشان از جمله حازم اسماعیل هنیه در ترکیه و قطر در عیش و نوش زندگی می‌کنند!

آقازاده‌ای که به جای ترکیه و قطر از غزه سردرآورد!

با این حال ارتش رژیم صهیونیستی در روز عید فطر که مردم غزه پس از یک ماه روزه‌داری در شرایط جنگ و محاصره، آن را جشن گرفته بودند، «حازم، امیر و محمد» سه پسر و همچنین سه نوه رئیس دفتر سیاسی حماس را به شهادت رساند. اعضای خانواده هنیه جزو ۱۲۵ فلسطینی بودند که در روز عید فطر به شهادت رسیدند. پس از شهادت فرزندان هنیه در غزه، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به دروغ‌گویی صهیونیست‌ها اشاره کرده و واکنش باصلابت هنیه هنگام شنیدن خبر شهادت اعضای خانواده‌اش را تحسین کردند. طبق گفته رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس حدود ۶۰ نفر از اعضای خانواده وی تاکنون در حملات اشغالگران به شهادت رسیده اند.

خودزنی صهیونیست‌ها

دروغ پراکنی اسرائیلی علیه هنیه در حالی است که «یائیر» پسر نتانیاهو در بحبوحه جنگ در فلوریدای آمریکا اقامت داشت و در حال خوش‌گذرانی بود؛ موضوعی که صدای صهیونیست‌ها را درآورد. روزنامه دیلی‌میل حدود یک ماه پس از جنگ علیه غزه نوشت: در حالی که برای ۳۶۰ هزار سرباز ذخیره جهت حضور در پادگان‌ها فراخوان داده شده، پسر ۳۲ ساله نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از ماه آوریل، در فلوریدا به سر می‌برد.

محسن پاک آیین کارشناس مسائل غرب آسیا، یکی از تاثیرات جنایت اشغالگران را همین زیر سوال بردن پروپاگاندای دشمن علیه رهبران مقاومت خوانده و با بیان اینکه حماقت رژیم صهیونیستی در دست زدن به ترور فرزندان اسماعیل هنیه، نوعی خودکشی محسوب می‌شود، گفت: پس از شکست‌های که اسرائیل طی شش ماه اخیر از مقاومت در نوار غزه متحمل شده، امروز مقامات تل آویو برای عدم پاسخگویی به ناتوانی‌هایی خود در داخل سرزمین‌های اشغالی و حتی در عرصه بین المللی به خود زنی روی آورده اند که ترور فرزندان اسماعیل هنیه دومین انتحاری است که رژیم صهیونیستی پس از حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دو هفته اخیر انجام داده است.

وی تصریح کرد: تلاش رژیم برای پیش بردن ترور‌ها در شرایط جنگی به معنای شکست در میدان جنگ تعبیر می‌شود چرا که تل آویو با دو هدف اصلی؛ ضربه زدن به محور مقاومت و حماس به طور همزمان و جبران شکست در جنگ علیه غزه و نیاز به دستاوردسازی، به ترور روی آورده است. غافل از اینکه این اقدامات تروریستی کاملأ رژیم صهیونیستی را از اهداف خود دور می‌کند.

مصمم‌تر شدن مردم برای مقاومت

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: در شرایط فعلی رژیم صهیونیستی با خروج از شهر غزه، در عرصه میدانی شکست خورده و حتی مردم در سرزمین‌های اشغالی هیچ امیدی به آینده این جنگ ندارند. در عرصه جهانی هم افکار عمومی و مجامع بین المللی مخالف سیاست‌های جنگ طلبانه نتانیاهو هستند و صهیونیست‌ها منزوی شده اند.

پاک آیین با اشاره به خنثی شدن توطئه صهیونیست‌ها علیه رهبران مقاومت بعد جنایت مذکور، گفت: هنیه شخصیتی است که همواره در بین مردمدارای محبوبیت و احترام بوده و با اتقاقی که برای فرزندان وی در اردوگاه «الشاطی» در غرب شهر غزه اتفاق افتاد جایگاه وی در بین مردم ارتقاع یافت و مشخص شد هنیه تنها در میدان فرماندهی نمی‌کند بلکه در جنگ فرزندان و نوه‌های خود را فدای ملت فلسطین می‌نماید، همین امر باعث مصمم‌تر شدن مردم برای مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی خواهد شد.

تقویت جایگاه مقاومت

علیرضا تقوی نیا دیگر کارشناس مسائل بین الملل، در باره تبعات حمله اخیر معتقد است: اسرائیل پس از ناکامی در غزه، به مرحله سردرگمی رسیده بطوریکه ترور فرزندان اسماعیل هنیه نه تنها هیچ دست آوردی برای این رژیم به همراه نخواهد داشت بلکه به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد.

وی تصریح کرد: فرزندان هنیه هیچ گونه دخالتی در مبارزات حماس نداشتند، اما ترور آنها باعث بهبود جایگاه حماس در عرصه تبلیغاتی شد چراکه در طی ماه‌های گذشته رسانه‌های وابسته به رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند رهبران حماس به همراه خانواده و فرزندان خود در کشور‌های قطر و ترکیه خوش گذرانی می‌کنند، اما در مقابل کودکان فلسطینی سپر آنها در برابر اسرائیل شده اند.

این تحلیگر مسائل بین الملل در پاسخ به این پرسش که رژیم صهیونیستی از ترور فرزندان هنیه، به دنبال کسب چه رویکردی در آینده می‌باشد، گفت: تل آویو به مسئولان حماس می‌خواهد فشار بیاورد که هیچ خط قرمزی برای حذف شما و خانواده هایتان برای اسرائیل وجود ندارد و نباید در میز مذاکرات از خود سرسختی نشان دهید، این در حالی است که مقامات و رهبران حماس همواره تاکید دارند اگر خانواده‌های آنها مورد هدف قرار بگیرند هیچ خللی در مواضع آنها در مسئله حمایت از مردم غزه ایجاد نخواهد شد.

تقوی نیا اظهار داشت: بر خلاف تبلیغات و تخریب‌هایی که اسرائیل در ابتدای نبرد طوفان الاقصی برای عدم حضور خانواده‌های رهبران حماس به خصوص فرزندان اسماعیل هنیه در غزه داشت، اما ترور فرزندان رئیس دفتر سیاسی حماس در اردوگاه «الشاطی» در غرب شهر غزه؛ نشان داد که آنها همانند دیگر مردم در شهر غزه در شرایط سختی و رنج زندگی می‌کردند و حتی در معرض کشتار و گرسنگی قرار داشتند. در واقع هیچ فاصله‌ای بین آنها و مردم وجود ندارد، در غم‌ها و مصیبت‌ها با یکدیگر شریک هستند واین مهمترین عامل وحدت و انسجام میان مقاومت و مردم فلسطین است.