روایت تازه از شکسته شدن سد در کنیا

به نقل از دیلی نیوز، روز دوشنبه حادثه هولناکی در منطقه مای ماهیو در شهر ناکورو در کنیا رخ داد.

از چند روز قبل از این حادثه، بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب باعث پر شدن سد قدیمی در این منطقه شده بود و حجم آب به حدی بود که فشار زیادی به سد وارد می‌شد. در نهایت نیز همین فشار باعث شد که روز دوشنبه، سد قدیمی در هم شکسته و فرو بریزد.

به دنبال این حادثه سیل عظیمی به سمت پایین دست سد و شهر ناکورو به راه افتاد.

گل و لای به همراه شاخه درختان با صدای مهیب شهر را در بر گرفت و در چشم بر هم زدنی خانه‌ها را با خود برد و راه‌ها را قطع کرد.

تصاویر منتشر شده از این حادثه خودروهایی را نشان می‌دهد که به دنبال شکسته شدن سد، در میان گل و لای سیلاب گیر کرده‌اند و راه‌هایی که مسدود شده‌اند و خانه‌هایی که در هم فرو ریخته‌اند.

سوزان کیهیکا، فرماندار شهرستان ناکورو گفت: تا کنون اجساد ۴۲ نفر که در این حادثه کشته شده‌اند، پیدا شده‌ و بررسی‌های ما نشان می‌دهد که تعداد قربانیان بیش‌تر از این‌هاست، زیرا هنوز تعداد زیادی در گل و لای مدفون هستند که جست‌وجو برای یافتن اجساد آنها ادامه دارد.

شکسته شدن سد تنها حادثه مرگبار ناشی از بارش شدید باران در کنیا نبود و در روزهای گذشته جاری شدن سیل در نقاط مختلف این کشور، دست‌کم جان ۱۵۵ نفر را گرفته است. برخی از آنها سرنشینان دو قایق بودند که در سیل واژگون شده بودند.

وزارت آموزش و پرورش این کشور اعلام کرده که به دلیل «باران های شدید مداوم» بازگشایی مدارس یک هفته به تعویق افتاده، مدارس مجبور به تعطیلی پس از تعطیلات میان ترم شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، تیم‌های امداد و نجات مشغول جستجو در بین گل و لای برای یافتن بازماندگان هستند.