توافق اولیه حماس و اسرائیل برای آزادی اسرا

 شبکه المیادین اعلام کرد که به نسخه‌ای از توافق اولیه طی مذاکرات غیرمستقیم میان اسرائیل و حماس بر سر تبادل اسرا ی دو طرف دست یافته است که شامل سه مرحله می‌شود.

به گزارش این شبکه، هدف از این توافقنامه آزادی تمامی اسرای اسرائیلی نزد گروههای فلسطینی، اعم از غیرنظامی یا نظامی، زنده یا مرده است که شامل اسرای سابق نیز می‌شود.

همچنین این توافق شامل عدم تبادل آتش میان طرفین و هر اقدامی در راستای رسیدن به آتش‌بس است و همچنین شامل 3 مرحله اولیه 40 روزه است که قابل تمدید می‌باشد.

مرحله اول

المیادین در ادامه گزارش داد که در مرحله اول، نیروهای اسرائیلی از تمامی مناطق مسکونی به سمت شرق غزه تا نزدیک مرز عقب‌نشینی خواهند کرد. همچنین در چارچوب مرحله اول پرواز تمامی هواپیماهای تهاجمی و شناسایی به مدت 8 ساعت در روز و 10 ساعت در روزهایی که تبادل اسرا انجام می‌شود، متوقف خواهد شد.

در روز هفتم توافق و پس از آزادی زنان اسیر، نظامیان اسرائیلی از خیابان «الرشید» به سمت شرق در امتداد خیابان صلاح الدین عقب نشینی می کنند. همچنین عقب‌نشینی ارتش اسرائیل ورود کمک‌های بشردوستانه و بازگشت آوارگان غیرنظامی غیر مسلح به مناطق مسکونی را تسهیل خواهد کرد.

توافق حماس و اسرائیل برای آزادی اسرا

در ادامه طی مرحله اول و پس از گذشت 22 روز و آزادی یک سوم اسرای اسرائیلی، نظامیان این رژیم از مرکز غزه به سمت مناطق نزدیک به مرز عقب‌نشینی می‌کنند.

در این مرحله حماس 33 اسیر اسرائیلی نزد خود را آزاد می‌کند و در مقابل نیز اسرائیل در ازای هر زن اسیری که حماس آزاد می‌کند، 20 زن و کودک فلسطینی را طبق لیستی که حماس ارائه می‌دهد، باید آزاد کند.

حماس همچنین تمامی اسرای بالای 50 سال، اسرای زخمی‌ و بیمار اسرائیلی را آزاد می‌کند و در مقابل نیز اسرائیل 20 اسیر فلسطینی بالای 50 سال، اسرای بیمار و زخمی را باید آزاد کند.

همچنین در مرحله اول حماس تمامی نظامیان زن را آزاد می‌کند و در مقابل نیز به ازای هر نظامی زن، اسرائیل باید 40 اسیر (20 اسیر حبس ابد و 20 اسیر با احکام مختلف) را طبق لیستی که حماس می‌دهد، آزاد کند.

حماس در روز هفتم توافق اقدام به ارائه لیست تمامی اسرای باقی مانده می‌کند تا در روز سی و چهارم آزاد شوند.

در این میان اسرائیل حق ندارد اسرای فلسطینی آزاد شده را بار دیگر بر اساس اتهامات سابق بازداشت کند؛ همچنین قرار بر این شده است که نتایج مرحله اول پایه و اساس مذاکرات مرحله دوم قرار نگیرد.

مرحله دوم

به نوشته المیادین، مرحله دوم به مدت 42 روز تمدید می‌شود و شامل نهایی شدن توافق در مورد تمهیدات لازم برای بازگشت آرامش پایدار خواهد بود.

این مرحله همچنین شامل آغاز تمهیدات لازم برای بازسازی همه جانبه خانه‌های ویران شده، تأسیسات غیرنظامی و زیرساخت های غیرنظامی است.

مرحله سوم

مرحله سوم به مدت 42 روز خواهد بود و شامل تبادل تمامی اجساد و بقایای کشته شدگان از طرفین پس از شناسایی آن‌ها می‌شود.

در این مرحله همچنین اجرای طرح بازسازی 5 ساله نوار غزه شامل خانه‌ها، تأسیسات غیرنظامی و زیرساخت‌ها آغاز می‌شود اما طرف فلسطینی از بازسازی زیرساخت‌ها و تأسیسات نظامی خودداری می‌کند.

همچنین طرف فلسطینی نباید هیچ گونه تجهیزات، مواد اولیه یا سایر اجزای مورد استفاده برای مقاصد نظامی وارد غزه کند.

***

تاکنون منابع رسمی حماس و رژیم صهیونیستی واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.