واکنش چین به حملات اسرائیل به رفح

لین‌جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت) در واکنش به حمله اسرائیل به شهر رفح، اظهار داشت: ما به شدت نگران حملات تل‌آویو به رفح هستیم و از اسرائیل می‌خواهیم که حمله به رفح را متوقف کند.

وی افزود: پکن از تل‌آویو می‌خواهد تا به در خواست جامعه‌جهانی برای توقف حملات به شهر رفح و جلوگیری از یک فاجعه انسانی جدی‌تر در نوار غزه، توجه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: اولویت‌های اصلی در این رابطه اجرای قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، توقف فوری حملات و برقراری آتش بس، تضمین کمک‌های بشردوستانه و بازگشت به مسیر درست حل و فصل سیاسی مساله فلسطین بر اساس طرح مرسوم به «راه‌حل ۲کشور»، است.

رد حملات سایبری به انگلیس

لین جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین در واکنش به گزارشی مبنی بر حمله سایبری این کشور به پایگاه‌های اینترنتی وزارت دفاع انگلیس، اظهار داشت: چنین اظهاراتی، کاملا نامربوط است و ما آن را در می‌کنیم.

مل استراید وزیر کار و امور بازنشستگی انگلیس ادعا کرده بود حمله‌ای به بانک اطلاعاتی وابسته به وزارت دفاع انگلیس صورت گرفته و برای جلوگیری از سرقت اطلاعات، اکنون از مدار خارج شده است.

واکنش چین به حملات اسرائیل به رفح

وی افزود: «این یک بانک اطلاعاتی رده سوم هست، نه مرکزی که به طور مستقیم توسط وزارت دفاع اداره می‌شود. با این حال آن‌ها (نمایندگان وزارت دفاع) آنجا هستند تا خدمات پشتیبانی ارائه کنند.»

این مقام دولت انگلیس گزارش شبکه خبری اسکای درباره نقش چین در این حمله را تائید نکرد و گفت که وزیر دفاع انگلیس توضیحات تکمیلی را ارائه خواهد کرد.

شبکه خبری اسکای پیشتر در گزارشی مدعی شد که چین وزارت دفاع انگلیس را هک کرده، اما دولت نام کشور هک کننده را اعلام نخواهد کرد.