رئیس جمهور چین: چشم‌ا‌نداز زیبای روابط چین-صربستان در حال آشکار شدن است

شی جین پینگ ضمن ابراز خرسندی از سفر رسمی خود به صربستان، گفت: «دوستان خوب باید بیشتر به دید و بازدید همدیگر بروند».

رئیس جمهور چین ضمن ابراز خرسندی از ثبات سیاسی، توسعه سریع اقتصادی، بهبود مستمر رفاه مردم و ارتقاء قابل توجه قدرت کلی کشور و موقعیت بین‌المللی صربستان تاکید کرد، صربستان در مواجهه با شرایط پیچیده بین‌المللی و خطرات و چالش‌های گوناگون، بر استقلال ملت پافشاری و قاطعانه از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و حیثیت ملت دفاع کرده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های صربستان برای دفاع از انصاف و عدالت بین‌المللی گفت، صربستان به دلیل این رویکرد مورد احترام گسترده جامعه بین‌المللی قرار دارد.

رئیس جمهور شی جین پینگ با اشاره به غنی‌تر شدن و گسترش مفهوم روابط دوجانبه چین و صربستان از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور مخصوصا پس از ایجاد روابط مشارکت راهبردی جامع بین آنها در سال 2016، خاطرنشان کرد: این روابط به الگویی از روابط دوستانه بین چین و کشورهای اروپایی تبدیل شده است.

آقای شی اعلام کرد که در طی دیدار کنونی از صربستان، دو طرف سندی به نام «بیانیه مشترک تعمیق و ارتقاء روابط مشارکت راهبردی جامع بین چین و صربستان و ایجاد جامعه‌ای با سرنوشت مشترک بین دو طرف در عصر جدید» را امضا خواهند کرد و فصل جدید در روابط چین-صربستان را خواهند گشود.

رئیس جمهور چین در ادامه با اشاره به اینکه چشم انداز زیبای روابط چین-صربستان در حال آشکار شدن است، تاکید کرد چین مایل است در کنار صربستان برای حفاظت از منافع اساسی و بلندمدت دو کشور، توسعه دو کشور و دو ملت و ساخت جامعه‌ای با سرنوشت مشترک بین چین و صربستان، با طرف مقابل تشریک مساعی کند تا سهم بیشتری در ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک داشته باشد.

دو طرف در این دیدار مشترکا اعلام کردند که روابط مشارکت راهبردی جامعه چین و صربستان را تعمیق و به سطحی بالاتر ارتقا خواهند داد و جامعه با سرنوشت مشترک میان دو طرف را ایجاد خواهند کرد.

ووچیچ نیز ضمن استقبال گرم از مهمانان چینی، چین را صمیمی‌ترین دوست صربستان خواند و اظهار داشت: هرچند صربستان نسبت به چین کشور کوچکی است اما چین همواره به حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان احترام گذاشته و کمک‌های ارزشمندی را برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در اختیار صربستان قرار داده است.

آقای شی به دعوت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، «الکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان، «تاماس سولیوک» رئیس جمهور و «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان، 5 مه (16 اردیبهشت) سفر به این سه کشور اروپایی را آغاز کرد. پیش از دیدار کنونی از صربستان، شی دیداری رسمی از فرانسه انجام داده و پس از بلگراد برای ادامه سفر اروپایی خود راهی مجارستان می‌شود