اختلاف در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر خرید جنگنده‌های جدید

 ماه میلادی گذشته روزنامه یدیعوت آحارونوت گزارش داده بود که بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی تصمیم گرفته از حق وتو علیه خرید جنگنده های اف ۱۵ و اف ۳۵ تا زمان برگزاری جلسه کمیته مربوط به بودجه وزارت جنگ در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) استفاده کند.

اسموتریچ در آن زمان اعلام کرد با این مسئله تنها بعد از پیشنهادات کمیته مربوط به بودجه وزارت جنگ موافقت خواهد کرد.

وی گفت: تکرار یک کار بدون درس گرفتن از اشتباهات گذشته یک فاجعه را برای ما به وجود می‌آورد.

به گفته رسانه‌های عبری قرار است هزینه این جنگنده‌ها از کمک‌های نظامی آمریکا به تل‌آویو پرداخت شود نه از اموال دولتی.

در واکنش به این اقدام یوآو گالانت، و زیر جنگ رژیم صهیونیستی به خبرنگاران گفت: تصور اسرائیل این است که می‌توان امنیت بیشتری را با اموالی کمتر در مقابله با تهدیداتی که هر روز بیشتر می‌شود، به دست آورد اما این یک تصور اشتباه است که نیاز به تغییر دارد. بودجه وزارت جنگ باید افزایش یابد. تبادل آتش با ایران و وضعیت امنیتی بین‌المللی به یک رقابت تسلیحاتی جهانی منجر خواهد شد که ما را مجبور می‌کند تا روند افزایش قدرت نظامی را سرعت ببخشیم.

اختلاف در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر خرید جنگنده‌های جدید

وی گفت: اگر روند خرید جنگنده‌ها از آمریکا را ظرف یک ماه تکمیل نکنیم تا سه سال خرید این جنگنده‌ها به تاخیر می‌افتد و قیمت آن نیز حدود یک میلیارد شِکِل افزایش خواهد یافت. این یک ضربه به امنیت اسرائیل است. وقتی ما وارد یک جنگ در چندین جبهه شده‌ایم پس پیامدهای این مسئله واضح است.

گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس هفت اکتبر عملیات طوفان الاقصی را با شلیک هزاران موشک از غزه به شهرک‌های اراضی اشغالی آغاز کرد.

به دنبال آن رژیم صهیونیستی جنگی ویرانگر را علیه نوار غزه به راه انداخت که تاکنون منجر به شهادت و مجروح شدن ده‌ها هزار فلسطینی شده است.