مذاکرات آتش‌بس در غزه به بن‌بست

جان کربی ، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با تکرار هشدار دو روز پیش جو بایدن ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که اگر رژیم صهیونیستی عملیات زمینی بزرگی را در رفح انجام دهد، واشنگتن ارسال نوع خاصی از تسلیحات خود را به این رژیم متوقف خواهد کرد.

براساس گزارش الجزیره، این امر پس از انتشار اخباری مبنی بر موافقت کابینه جنگی رژیم صهیونیستی برای گسترش منطقه جنگی ارتش صهیوینستی در رفح در جنوب نوار غزه منتشر شد. کربی گفت: ما نگفتیم که اسرائیل نمی‌تواند برای پایان دادن به حماس تلاش کند، اما چیزی که ما از آن حمایت نمی‌کنیم، عملیات نظامی بزرگ در رفح است.

او افزود که اجرای چنین عملیاتی آمریکا را وادار می‌کند تا ارسال انواع خاصی از تسلیحات را متوقف کند، درست همان چیزی که رئیس جمهور بایدن در مصاحبه عصر چهارشنبه با CNN گفت. کربی تصریح کرد که عملیات نظامی در حال انجام در منطقه گذرگاه رفح متمرکز است.

مذاکرات آتش‌بس در غزه به بن‌بست رسید

ارتش اشغالگر صهیونیستی شامگاه دوشنبه گذشته و ساعاتی پس از اعلام موافقت جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با پیشنهاد میانجی‌گران برای آتش‌بس و تبادل اسرا، حمله خود را به محله‌های شرقی شهر رفح آغاز کرد. نیرو‌های صهیونیستی با اشغال گذرگاه رفح، حرکت کامیون‌های کمک‌های بشردوستانه و تخلیه مجروحان و بیماران فلسطینی را متوقف کردند.

کربی امروز همچنین تایید کرد که مذاکرات اخیر که پس از تایید حماس این پیشنهاد در قاهره انجام شد، به توافقی منجر نشد، اما گفت: ما معتقدیم که شکاف‌های باقی مانده قابل رفع است. اما دیدارها فعلا به پایان رسیده و مذاکرات دچار بن‌بست شده است.