کسری بودجه باز هم در اسرائیل رکورد زد

 روزنامه اقتصادی گلوبس در گزارشی در این رابطه خبر داد، در سایه رکورد زنی کسر بودجه ، احتمالا وزارت دارایی به سراغ افزایش مالیات‌ها برای رتق و فتق امور خواهد رفت.

در گزارش این رسانه اقتصادی عبری زبان آمده است: وزارت دارایی اسرائیل اعلام کرد، کسر بودجه در ماه آوریل به 7 درصد از کل تولید ناخالص داخلی رسیده است.

این در حالی است که روزنامه یدیعوت آحارانوت هم از ثبت شدن حد نصابی جدید در کسر بودجه سخن گفت و نوشت: کسر بودجه در اسرائیل همچنن در حال افزایش است و در شرایطی که در فوریه و مارس به ترتیب 5.6 درصد و 6.2 درصد از تولید ناخالص داخلی بود، در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) به 7 درصد رسید این در حالی است که در ماه ژانویه این کسر بودجه فقط 4.8 درصد را نشان می‌داد.

گزارش محافل اقتصادی رژیم صهیونیستی که در سانه‌های این رژیم به آن اشاره شده نشان می‌دهد که کسر بودجه برای سال جاری میلادی (2024) فقط 6.6 درصد پیش بینی می‌شد اما اکنون کارشناسان آن را فراتر از 8 درصد اعلام می‌کنند.

کسری بودجه باز هم در اسرائیل رکورد زد

روزنامه یسرائیل هیوم در این رابطه تاکید کرد، علت اصلی این کسر بودجه مشکلاتی همچون طولانی شدن جنگ است که باعث شده است تا نه تنها در بخش مخارج نظامی و جنگی بلکه در بخش تخلیه ساکنان از مناطق مختلف، تل‌آویو متحمل هزینه‌های هنگفتی گردد.

در همین رابطه بسیاری از کارشناسان صهیونیست تاکید می‌کنند، وزارت دارایی به دنبال افزایش مالیات‌های مختلف است تا از این طریق بخشی از این شکاف را التیام بخشد.

به نوشته این رسانه‌ها در همین راستا کابینه اسرائیل برای چندمین بار به دنبال کاهش بودجه وزارتخانه‌ها است و گفته می‌شود حداقل 3 درصد از بودجه تمامی وزارتخانه‌ها از جمله وزارت بهداشت، آموزش و امور اجتماعی هم کاسته خواهد شد.

کارشناسان همچنین اعلام کردند، این کسر بودجه منجر به بدتر شدن شرایط اقتصادی اسرائیل شده و به تبع آن سرمایه‌های خارجی را هم از آن فراری خواهد داد تا این مشکلات مضاعف شوند.