به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، از زمان آغاز تحریم های نفتی غرب علیه ایران در اول ژوئیه، اخبار مربوط به صادرات نفت ایران، همواره یکی از مطالب مورد توجه رسانه های جهان بوده است. در همین رابطه، روزنامه چاینا اکونومیک ریویو خبر داده که صادرات نفت ایران به چین اخیراً رکورد زده؛ زیرا در حال حاضر بیش از نیمی از صادرات نفت ایران به این کشور انجام می شود. علاوه بر این، به نوشته این روزنامه، چین که بزرگترین خریدار نفت ایران است، قصد دارد در ماه جاری خرید نفت از ایران را نسبت به ماه پیش ۳۷ درصد افزایش دهد.

به جز روزنامه مذکور، خبرگزاری «رویترز» نیز گزارشی در همین رابطه منتشر کرده است.

در خبر دیگری درباره نفت، روزنامه «نیشن» پاکستان از افزایش قیمت های جهانی نفت خبر داده و دلیل آن را، وجود تنش ها بر سر مسئله ایران دانسته است. به نوشته این روزنامه، روز گذشته قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ۶۲ سنت افزایش به ۱۰۳.۹۹ دلار رسیده است. این روزنامه دلیل اصلی این افزایش قیمت در روز گذشته را، نگرانی های به وجود آمده در پی شلیک ناو آمریکایی به یک قایق ماهیگیری هندی در خلیج فارس دانسته است.

در همین رابطه، روزنامه «هندو» ضمن پرداختن به همین موضوع، فرد هندی کشته شده در واقعه مذکور را اولین قربانی جنگ افروزی های جدید اوباما دانسته است. فرد کشته شده و افرادی که در جریان این حادثه زخمی شده اند، همگی برای یک شرکت اماراتی کار می کرده اند. به نوشته این روزنامه، افراد مذکور در حالی قربانی این روند جدید در منطقه می شوند که پاسخ دولت هند به بحران موجود، همواره تلاش برای ایجاد توازن میان منافع ایران و آمریکا بوده است.

اما در یک خبر مهم، شبکه خبری «فاکس نیوز» از برگزاری مانور ضد مین توسط آمریکا و ۲۰ کشور دیگر در خلیج فارس خبر داده است. «جرج لیتل»، دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا گفته این مانور که قرار است روزهای ۱۶ تا ۲۷ سپتامبر برگزار شود، تنها جنبه تدافعی دارد و قرار نیست ارسال کننده پیامی به ایران باشد. بنا بر اعلام دولت آمریکا، هدف از این مانور، تمرکز بر شرایطی فرضی است که طی آن، آبراه های مهم خاورمیانه مین گذاری شده باشند. علاوه بر این، اعلام شده که مانور مذکور هدف تضمین آزادی دریانوردی در آبراه های بین المللی خاورمیانه را دنبال می کند.

اما در پی کش و قوس های اخیر روابط ایران و مصر، روزنامه «واشنگتن تایمز» گزارشی را تهیه کرده و در آن مدعی شده که تحولات اخیر در روابط دو کشور، نشان دهنده محدودیت های ایران در نفوذگذاری بر کشورهای دستخوش انقلاب در خاورمیانه است. به نوشته این روزنامه، ایران به انقلاب های عربی به چشم یک فرصت می نگریست و امیدوار بود این وقایع راهی برای گسترش نفوذش در کشورهای منطقه باز کند؛ اما سیر وقایع نشان داده که نظم جدید حاکم شده در منطقه، چندان بر وفق مراد ایران نیست.

فاکس نیوز هم از درگیری لفظی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با یکی از سازمان های تخصصی ملل متحد به خاطر ایران خبر داده است. بر اساس گزارش این شبکه خبری، وزارت خارجه آمریکا از رئیس سازمان دارایی های بین المللی جهانی خوسته است که به خاطر فروش کامپیوتر ها و تجهیزاتی توسط این سازمان به ایران و کره شمالی تحقیقاتی صورت بگیرد، اما رئیس این سازمان این درخواست را رد کرده است. متعاقبا اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نامه اعتراض آمیزی به رئیس این سازمان نوشته است، اما باز هم وی تحقیق و تفحص در این زمینه را نپذیرفته است و نزاع لفظی آقای رئیس و آمریکاییان هنوز ادامه دارد.

در نهایت، روزنامه گالف دیلی نیوز بحرین، همانند همیشه مطلبی را درباره ایران منتشر کرده که مدعی دخالت ایران در امور داخلی این کشور است. به نوشته این روزنامه، بحرین برای مبارزه با آنچه مداخله ایران می نامد، تلاش های دیپلماتیک خود را افزایش داده است. وزیر خارجه این کشور اعلام کرده که این کشور به تمام سفارتخانه هایش در خارج از کشور اعلام کرده تحولات مهم در روابط ایران با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را به پایتخت گزارش دهند. وی همچنین از اینکه ایران در مذاکرات خود با ۱+۵، یکی از اولویت های خود را موضوع بحرین ذکر کرده، اظهار ناخرسندی و نگرانی کرده است.