۶۵۰۰ تن مهمات منفجر نشده در غزه

 سازمان ملل متحد در گزارشی درباره خطرات دوره بعد از جنگ در نوار غزه به دلیل وجود 6500 تن مهمات منفجر نشده که هنوز زیر 37 میلیون تن آوار پنهان است هشدار داد.

در گزارش سازمان ملل به این منظور آمده است که تهدیدی پنهان در غزه وجود دارد که حتی بعد از آتش بس می‌تواند منجر به قتل بسیاری از فلسطینی‌ها شود.

سرویس «مین زدایی» سازمان ملل متحد در این گزارش تاکید کرد: کارشناسان متخصص در امور مواد منفجره ارزیابی می‌کنند که 10 درصد از مهمات در اثر برخورد با اشیا منفجر نمی‌شوند و این بدان معناست که 7500 تن مهمات در سراسر نوار غزه وجود دارد که هنوز منفجر نشده است.

«مونگو برچ» رئیس سرویس مین زدایی سازمان ملل متحد در اراضی فلسطین در این زمینه اعلام کرد که مهمات جنگی منفجر نشده در نوار غزه شامل انواع مهمات بوده و خطرناک‌ترین زمان زمانی است که مردم غزه به خانه‌های خود برگردند.

هشدار سازمان ملل درباره ۶۵۰۰ تن مهمات منفجر نشده در غزه

بر اساس این گزارش بزرگترین خطر مهمات منفجر نشده در نوار غزه این است که حتی در صورت پایان جنگ و تصویب آتش بس نیز منجر به کشتار و معلولیت فلسطینی‌ها خواهد شد زیرا سازمان ملل تخمین می‌زند که ممکن است 14 سال زمان برای کشف و از بین بردن این مهمات نیاز باشد.

مونگو برچ تاکید کرد: بر اساس برآوردهای سازمان ملل تعداد زیادی مهمات جنگی در زیر 37 میلیون تن آوار پنهان شده و امروز آوارهای غزه بسیار بیشتر از اوکراین است. اعضای یک تیم سازمان ملل بعد از بازرسی خان یونس متوجه شدند که بمب‌های منفجر نشده‌ و سنگینی در تقاطع‌های اصلی و داخل مدارس وجود دارند.

«اریک تولیفسن» کارشناس امور مواد منفجره در کمیته بین المللی صلیب سرخ در این راستا اظهار داشت: من در مناطق جنگی مختلفی بوده‌ام اما آنچه که در غزه دیدم قابل مقایسه با هیچ کجا نیست و سطح تخریب اینجا واقعاً وحشتناک است. من یک گلوله توپ منفجر نشده را چند متر دورتر از درب دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در شهر غزه پیدا کردم.

وی تصریح کرد که برای خلاص شدن از شر این بمب‌ها و مواد منفجره‌ای که در سراسر غزه پخش شده است نیاز به انفجار کنترل شده آنها با مواد منفجره خاص داریم اما اسرائیل اجازه ورود این مواد را نمی‌دهد.

برخی کارشناسان امور مربوط به سلاح و مواد منفجره اعلام کردند: برخی از بمب‌های فلزی که اسرائیل برای تخریب ساختمان‌ها از آنها استفاده می‌کند با ظروف غذای کنسرو شده اشتباه گرفته می‌شوند زیرا قحطی سراسر نوار غزه را گرفته و این خطر وجود دارد که مردم بمب‌ها را با کنسرو اشتباه بگیرند و همین مسئله منجر به فاجعه‌های جدیدی خواهد شد.