به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورکتایمز نوشت: وکلای "منصور ارباب سیر" که در سال ۲۰۱۱ به توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا متهم شد روز دوشنبه از یک قاضی در "منهتن" خواستند تا از اظهاراتی که موکل آنها در حین بازجویی اعلام کرده صرفنظر کنند زیرا منصور ارباب سیر از بیماری روانی رنج می برده است.

در این پرونده جدید دادگاه نشان می‌دهد دو کارشناس استخدام شده توسط مقامات دفاعی آمریکا تشخیص دادند که " منصور ارباب سیر " از اختلالات دوقطبی رنج می‌برده است.

ارباب سیر، در پاییز سال گذشته میلادی در فرودگاه " کندی " دستگیر شد و گزارش‌ها نشان می دهد که در طول ۱۲ روز حبس خود به نقش خود در توطئه‌ ترور سفیر عربستان در آمریکا اعتراف کرده است.

دادستان‌ها گفته‌اند که ارباب‌سیر با آگاهی کامل و داوطلبانه از حقوق خود برای آنکه سکوت کند، یک وکیل داشته باشد صرفنظر کرده است اما پرونده جدید نشان می‌دهد که وکلای وی در خصوص اینکه این تصمیماتی که توسط ارباب سیر اتخاذ شده، داوطلبانه بوده یا خیر، تردید دارند.

دکتر " مایکل فرست " پروفسور روانشناسی بالینی دانشگاه کلمبیا می گوید به این نتیجه رسیده که ارباب سیر احتمالا در حین این دوران بازجویی احتمالا در بین حالات حملات جنون‌آمیز چرخ می زده است و گاهی دچار این حملات می‌شده و گاهی از این حملات رهایی می‌یافته است.

وی تصریح کرد: از آنجایی که من معتقدم که ارباب سیر در حین بازجویی های " اف بی آی " از حملات جنون‌آمیز رنج می‌برده است، سوالات جدی در خصوص این مسئله به جود می‌آید که آیا تمامی تصمیماتی که وی در طول این دوره گرفته، از روی عقل و با شناخت کامل از پیامدهای آن بوده است یا خیر زیرا به طور قطع احتمالا تصمیمات وی تحت تأثیر بیماری روانی‌ وی قرار گرفته است.

به گفته این پروفسور، افرادی که از اختلالات دو قطبی رنج می‌برند و اغلب در حالت جنون به سر می‌برند، از خود احساسات شکست‌ناپذیری و بزرگنمایی دارند و چنین احساساتی اغلب موجب می‌شود آنها در خصوص مواردی توافق کنند که اصلا در آن مشارکت نداشتند.

دکتر " جوئل مورگان " دومین کارشناس و روانشناس بالینی در " مدسون ان جی " می‌گوید که " ام آر آی " از مغز ارباب‌سیر نمایانگر اختلالاتی در ذهن وی است.

بر اساس این گزارش، وکلای ارباب سیر از اظهارنظر در اینباره خودداری کردند.