به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، روزنامه اماراتي البيان، در تحليلي تحت عنوان "سازمان ملل از چين براي حل بحران سوريه كمك ميخواهد" به تحولات اخير سوريه، نشستها و كنفرانسهاي برگزار شده در اين خصوص و مواضع چين در اين كنفرانسها اشاره كرده و مينويسد: در پنجم ژوئيه سال ۲۰۱۲، وزارت امور خارجه چين دعوت رسمي را از سوي دولت فرانسه براي حضور در كنفرانس موسوم به "دوستان سوريه در پاريس" دريافت كرد اما چين در اين كنفرانس حاضر نشد چرا كه از يك طرف در اين كنفرانس همه گروههاي درگير و حاميان آنها حضور نداشتند و از طرف ديگر اين كنفرانس به حل بحران سوريه از طريق مسالمتآميز كمكي نميكرد و در آن از جامعه جهاني خواستار شد تا بندهاي توافقنامه كنفرانس ژنو به طور كامل اجرا شود.

وزرای امور خارجه پنج کشور عضو دائم شورای امنیت نیز در کنفرانس ژنو به نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه عرب و سایر کشورها پیوستند و وزیر امور خارجه چین نیز پیشنهادی را در این نشست مطرح کرد که به یافتن راهکار مسالمت‌آمیز در حل بحران سوریه کمک می‌کند راهکاری که قادر به تضمین محورهای زیر بود:

اول پایبندی به روند حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه چرا که مذاکره و گفت‌وگوی سیاسی تنها راهکار عملی برای حل بحران سوریه است.

در همین راستا، دولت چین از جامعه جهانی به ویژه اعضای حاضر در کنفرانس ژنو خواست تا دولت سوریه و مخالفان این کشور را به طور هماهنگ برای اجرای جدی بندهای طرح کوفی عنان و پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت ترغیب کنند.

چین همچنین، متوقف شدن کامل موج خشونت‌ها در سوریه، حمایت از غیرنظامیان و آغاز مذاکرات سیاسی بدون هیچ پیش‌شرطی را در سوریه خواستار شد.

دوم، حمایت کامل از تلاش‌های میانجی‌گرانه کوفی عنان و فعالیت‌های مستمر وی برای دستیابی به راهکاری مسالمت‌آمیز در حل بحران سوریه؛ این محور موکد آن بود که تلاش‌های میانجی‌گرانه کوفی عنان تضمین کننده راهکاری عاقلانه و منطقی است که به حل بحران سوریه ختم می‌شود و لذا جامعه جهانی باید از این تلاش‌ها و نیز عملکرد هیات ناظران سازمان ملل حمایت کند چرا که هر دو آن‌ها نقش محوری و سازنده در حل بحران سوریه ایفا می‌کنند.

محور سوم این که همه گروه‌ها باید به انتخابات مستقل مردم سوریه احترام بگذارند. چین برای روند انتقال مسالمت‌آمیز در سوریه بر طبق طرح کوفی عنان که مفاد آن احترام به استقلال و تمامیت ارضی سوریه و دعوت مردم سوریه به مذاکرات ملی تاکید دارد، اهمیت زیادی قائل است چرا که ملت سوریه قادرند به تنهایی بحران موجود را حل کنند و به هیچکس اجازه ندهند که به جای آن‌ها درباره این بحران تصمیم‌گیری کند. چین نیز با هر طرحی که از خارج به سوریه تحمیل شود و نمایندگان مردم سوریه با آن موافق نباشند مخالف است.

چهارم اینکه چین از هر دو طرف درگیر در سوریه خواسته تا به مسئولیت‌های ملی خود عمل کرده و با صبر و دوراندیشی برای دستیابی به راهکاری سیاسی و کار آمد تلاش کنند چرا که مساله سوریه مساله‌ای بسیار پیچیده و حساس است. کشورهای ذی‌ربط هم باید برای ایجاد توافق و خلق فضای اطمینان میان طرف درگیر از طریق برگزاری گفت‌وگوهای جدی برقراری آشتی ملی تلاش کنند و موضعی جدی در تعامل با همه گروه‌های سوری اتخاذ کنند موضعی که تامین‌کننده منافع اساسی ملت سوریه باشد و از صلح و ثبات منطقه خاورمیانه حمایت کند.

به طور خلاصه باید بگوییم که چین حامی اقدامات میانجی‌گرانه عنان است و پس از کشتار روستای التریمسه در حماة نیز از عنان خواست تا به سوریه برای اجرای طرح وی فشار بیاورد و دو طرف درگیر را وادار به اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی و توصیه‌های کنفرانس ژنو کند؛ کنفرانسی که حاضران در آن بر لزوم تشکیل دولتی انتقالی در سوریه جهت پایان دادن به اختلافات و درگیری‌ها توافق کردند.

از آنجایی که در کنفرانس ژنو اشاره به برکناری نظام بشار اسد به عنوان شرط آغاز روند انتقالی در سوریه نشد، آمریکا و هم‌پیمانانش در اروپا و غرب این مساله را شکستی خطرناک برای سیاست‌های خود درخصوص سوریه تلقی کردند. این شکست و ناکامی در کنفرانس ژنو، سقف خواسته‌های مخالفان سوری را افزایش داد تا جایی که با هر راهکار سیاسی که به برکناری اسد نیانجامد مخالفت می‌کنند و برکناری اسد و تفکیک نظام را شرط اصلی ساخت سوریه جدید بر اساس اصول دموکراسی می‌دانند.

ناکامی آمریکا و هم‌پیمانانش در کنفرانس ژنو، باعثشد تا این کشورها پیش از اینکه جوهر توافقنامه ژنو خشک شود، کنفرانس پاریس را تشکیل دهند. حتی هیلاری کلینتون نیز مستقیما چین و روسیه را تهدید و اعلام کرد در صورتی که در کنفرانس شرکت نکنند مورد تحریم واقع می‌شود. اما چینی‌ها با تکیه بر این اصل که هیچ فرد چینی نباید خون چینی دیگری را در اراضی این کشور بریزد، با بحران سوریه تعامل کردند و از همه گروه‌های درگیر سوری خواستند تا به کشتارها در اراضی سوریه و به دست خود مردم سوریه پایان دهند.

کما اینکه از دوستان واقعی سوریه نیز خواستند ضمن عدم دخالت در امور این کشور به حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از مخالفان سوری‌ که نتیجه‌ای جز ادامه درگیری‌های خونین و وقوع جنگ داخلی ندارد پایان دهند.

چین مطمئن است که در صورت ادامه رقابت‌های بین‌المللی درخصوص سوریه همه ضرر خواهند کرد چرا که ترکش‌های این مساله به همه مناطق خاورمیانه اصابت خواهد کرد. این کشور تنها کشوری است که همواره خواهان توقف کشتارها و تلاش کشورهای عضو دائم شورای امنیت برای اجرای توافقنامه ژنو و واگذاری مسئولیت‌های هیات ناظران نظامی بین‌المللی به گروه‌های کاری غیرنظامی است.

و چه بسا اين مساله باعث شده است كه دبيركل سازمان ملل مستقيما به سراغ چين برود و از اين كشور براي حل اختلافات در خصوص گفتوگوي سياسي گروههاي سوري كمك بخواهد زيرا چين تنها كشور عضو شوراي امنيت است كه نظام سوريه يا مخالفان را حمايت مالي و تسليحاتي نميكند و بر دستيابي به راهكاري سياسي كه در وهله نخست مورد توافق همه گروههاي سوري باشد، تاكيد دارد.