به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، تقریبا بیش از یک ماه قبل گزارش سرویسهای اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا تاکید کرد که ما همه تلاشهای امنیتی خود را انجام دادیم ولی نتوانستیم به حلقه اصلی مورد اتکای بشار اسد نفوذ کنیم.

در واقع این یک اعلام فریبکارانه بود برای اینکه دستگاه امنیتی سوریه را دچار فریب کرده و آنها را نسبت به اقدامات امنیتی هوشمند نکند.

از تقریبا دو هفته قبل رسما از طرف معارضان اعلام شد ماه رمضان ماه یکسره کردن کار در سوریه است. به خاطر همین از یک ماه و نیم قبل شمار زیادی نیروهای آموزش دیده به همراه افسران ترک، اسرائیلی، ‌ قطری و لیبیایی وارد سوریه شدند.

به موازات آن فشار سیاسی و حقوقی و بین‌المللی علیه سوریه افزایش داده شد تا از این فرایند نتیجه سیاسی لازم برای حذف بشار اسد بیرون آید.

پس از آن سیستم نظامی سوریه پیش‌دستی کرد و قبل از ماه رمضان پاکسازی مناطق را به شدت آغاز کرد. ولی لایه مربوط به اقدامات امنیتی هدف اصلی خود را در وهله اول بر روی حلقه اصلی تصمیم گیران پیرامون اسد قرار داد که در نقطقه ایده‌‌آل به اقدام امنیتی و تروریستی علیه بشار اسد فکر کند.

دلیل این امر آن است که مخالفان معتقدند با حذف بشار اسد یا حذف حلقه اصلی تصمیم‌گیری در سوریه می‌توانند روند براندازی را با هزینه کمتر به پیش ببرند.

طی هفته گذشته عملیات‌های پاکسازی تلفات جدی را به تروریست‌ها و معارضان وارد کرد و دیروز در مناطق حومه دمشق قریب به ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر از نیروهای معارضان کشته، تسلیم یا مجروح شدند.

محاصره نیروهای معارضان در زبدانی که در فاصله دمشق و مرز لبنان قرار دارد، ادامه دارد.

اقدام تروریستی که امروز در دمشق اتفاق افتاد حاصل یک اقدام نفوذی از طریق محافظ یکی از مقامات امنیتی سوریه بود که جلیقه انفجاری خود را منفجر کرده و طی آن وزیر کشور، ‌ معاون ستاد نیروهای مسلح ارتش سوریه، ژنرال آصف شوکت کشته شدند و هشام بختیار دبیر شورای امنیت و محمد الشعار وزیر کشور زخمی شدند.

بعضی از محافل معارضان اقدام امروز را به تلافی از تلفات سنگین دیروز در حومه دمشق می‌دانند.

به هر حال کشته شدن آصف شوکت که فردی مورد اعتماد بشار اسد محسوب می‌شد و در بحران‌های ۱۰ سال گذشته نقش مهمی ایفا می‌کرد یک صدمه جدی به بشار اسد محسوب می‌شود ولی آنچه مسلم است بشار از امروز اقدامات پاکسازی را با شدت بیشتری برای یک سر و گردن کار پتانسیل نیروهای تروریستی مسلح در داخل سوریه به اجرا خواهد گذاشت.

اقدام تروریستی امروز در نشست شورای امنیت ملی سوریه نشان می‌دهد سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس، اردن و رژیم صهیونیستی فروپاشی نظام سوریه را از طریق نفوذ اطلاعاتی در دستور کار خود قرار داده‌اند و دولت سوریه به سرپل‌های اطلاعاتی اردن باید واکنشی جدی از خود نشان دهد چرا که اردنی‌ها راهنمای اصلی سرویس اطلاعاتی انگلیس و اسرائیل برای اجرای عملیات نفوذی در سوریه هستند.

این به این معناست که به موازات اقدام برای پاکسازی مناطق از وجود تروریستها اقدام برای پاکسازی نفوذ امنیتی سرویسهای اطلاعاتی اسرائیل، انگلیس و اردن باید به دقت انجام پذیرد.