افکار نیوز - سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به مناسب گرامیداشت ششمین سالگرد پیروزی مقاومت در جنگ سی و سه روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان در تابستان سال ۲۰۰۶ گفت: جنگ پایان یافت و اکنون به نکته دوم می پردازم اسرائیلی ها با آمریکایی ها به سراغ ارزیابی جنگ رفتند و درس عبرت گرفتند و ما وارد مرحله جدیدی شدیم.

به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، جنگ ۳۳ روزه را بدین منظور به راه انداختند که جنگ با مقاومت در لبنان به منظور شکست جنبشی اصلی بود تا محور مقاومت در منطقه را نابود کنند بخشی از جهان عرب که به قضیه فلسطین و بازپس گیری سرزمین های عربی پایبند هستند محوری است که از ایران و سوریه تا جنبش های مقاومت در لبنان و فلسطین ادامه دارد اما اکثر رژیم های منطقه در محور دیگر هستند و آرزو می کنند که فلسطینیان قضیه خود را فراموش کنند آنچه که می خواستند نابودی محور اول و جنبش نخست یعنی نابودی مقاومت در لبنان بود و اگر مقاومت در لبنان شکست خورده بود جنگ به سمت سوریه ادامه داشت به این دلیل که سوریه حامی مقاومت بود و نقشه دوم آنها سرنگونی نظام بشار و نابودی سوریه و سر تسلیم فرو بردن در برابر پروژه های آمریکا و اسرائیل بود.

اما پیروزی مقاومت این نقشه دوم آنها را نقش بر آب کرد چرا که در روزهای آخر جنگ اسرائیل به دنبال راه حل می گشت و در آن زمان از هیئت عربی در نیویورک پرس و جو کردند اسرائیل از همه شروط خود گذشت و تنها یک چیز در قطعنامه ۱۷۰۱ عایدش شد و آن محکوم کردن مقاومت بود پس دستاوردهای این جنگ برای اسرائیل چه بود؟

امروز من به شما می گویم اگر در لبنان همبستگی سیاسی ملی و وابستگی متقابل سیاسی بود و اگر در لبنان برخی خنجرها در غلافش بود نه بر پشت ما، می توانستیم در روزهای اخیر از مذاکرات دستاوردهایی را محقق کنیم اما برخی در سطح سیاسی درون لبنان نیز از اسرائیل حمایت می کردند تا این رژیم را از بن بست خارج کنند.

وی در ادامه سخنرانی خود به مناسب گرامیداشت ششمین سالگرد پیروزی مقاومت در جنگ سی و سه روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان در تابستان سال ۲۰۰۶ در ادامه گفت: جوانی که از اف۶ اسرائیل نمی هراسد و در جنوب لبنان می ماند و دلش نمی لرزد این راهبرد دفاعی صحیحی است. شیمون پرز درباره قبول قطعنامه آتش بس ۱۷۰۱ می گوید اسرائیل چاره ای جز توقف جنگ نداشت و این بیشترین دستاورد برای اسرائیل بود.

سید حسن نصرالله افزود: اسرائیلی ها وارد مرحله دوم شدند و به غزه رفتند اما در غزه به نقشه کار مجهز بودند اما نقشه های آمریکا و اسرائیل تمام نشد بلکه نقشه های جایگزینی برای غزه برگزیدند چرا که از حقایق جنگ ۳۳ روزه درس عبرت گرفته بودند. آنها در لبنان حزب الله برایشان مشکل اساسی شده بود به این نتیجه رسیده بودند که بمباران هوایی جنگ را به نفع آنها تمام نمی کند و دوم اینکه عملیات زمینی نیز بسیار خطرناک است و ماجراجویی بزرگی است.

از چند روز پیش از شروع جنگ اولمرت گفته بود که هر گونه عملیات زمینی در خاک لبنان اگر با پیشروی بیشتر از ۳ کیلومتر باشد حماقت است شیمون پرز نیز در تحقیقات کمیته وینوگراد گفت: چون این جنگ از دور جریان دارد غیرممکن است که با هواپیمای اف-۱۶ صد میلیون دلاری بتوان هر جوان ۱۶ ساله را تحت پیگرد قرار داد و آنها در نهایت موشک های ضد هوایی در اختیار می گیرند و پرز همچنین می گوید برای ما ممکن نیست که بتوانیم تانک های مرکاوای خود را تا همه سنگرهای حزب الله ببریم.