به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، گروههاي زميني در نيجر كه همسايه شرقي مالي است، ۱۲۰۰ هكتار را از پنجم ژوئن پاكسازي كرده اند اما به دليل ادامه ناآرامي در شمال مالي، اجراي تدابير كنترل ملخ در اين منطقه محدود شده است.

فائو در بیانیه ای اعلام کرد در شمال مالی فعالیت‌های کنترلی به دلیل منازعه سیاسی قابل اجرا نیست.

مالی که یکی باثبات‌ترین دموکراسی‌های غرب آفریقا است، بدنبال کودتای گروهی از سربازان و به دست گرفتن قدرت از سوی آنها در باماکو، پایتخت این کشور، با آشفتگی سیاسی و هرج و مرج روبرو شده است.

فائو اعلام کرده است به ۱۰ میلیون دلار بیشتر برای پشتیبانی لجستیکی در مقابله با تهدید ملخ شامل خودروها، تجهیزات ارتباطی و تحویل آفت کشها نیاز دارد.

این نهاد سازمان ملل پیش بینی می کند شرایط خوب تغذیه در سال جاری موجب تخم گذاری نسل دوم ملخ‌ها در پایان تابستان و به وجود آمدن یک تهدید منطقه ای می شود. ملخ‌ها ممکن است به موریتانی، الجزایر، لیبی و حتی جنوب مراکش هجوم ببرند و محصول را در طول دوره برداشت در ساحل غرب آفریقا تهدید کنند.

ملخ‌ها در شرق چاد و غرب سودان نیز مشاهده شده اند. این حشرات که در دسته‌های بزرگ مسافت‌های طولانی را طی می کنند و می توانند مزارع را از محصول‌شان خالی کنند، ابتدا ماه ژانویه در جنوب غربی لیبی و جنوب شرقی الجزایر دیده شدند.

فرانسه وعده پرداخت ۸۵۰ هزار یورو(یک میلیون دلار) کمک برای مقابله با تهدید ملخ داده و مذاکرات با چهار کشور دیگر برای جمع آوری چهار میلیون دلار دیگر ادامه دارد. چشم انداز آفت این حشره گیاه خوار که محصول این منطقه صحرایی را از بین می برد، با نگرانی‌های قبلی نسبت به امنیت غذا در منطقه ساحل و فراتر از آن همراه شده است.

غرب آفریقا با سوء تغذیه در کشورهای متعدد در بحبوحه سومین خشکسالی در طی یک دهه گذشته روبرو است.

توليد كشاورزي در منطقه ساحل بويژه مالي، نيجر و چاد با تشديد منازعه در مالي و همچنين هجوم ملخها مورد تهديد قرار گرفته است.