به گزارش افکارنیوز، مهر به نقل از پایگاه اینترنتی الجزیره، "ناوی پیلای" روز گذشته ضمن ابراز نگرنی درباره نقض حقوق بشر در ایالت راخین میانمار تاکید کرد: پاسخ اولیه نیروهای امنیتی میانمار برای سرکوب خشونت های قومی و قبیله ای در ایالت راخین به سرکوب اقلیتهای مسلمان تبدیل شده است.

ناوی پیلای گفت: گزارشهایی را از منابع مستقل به دست آوردیم که در آن به پاسخ تبعیض آمیز و خودسرانه نیروهای امنیتی و حتی نقش آنها در این درگیریها اشاره شده است.

به نوشته الجزیره، درگیریها مین بودائیان ایالت راخین و مسلمانان قوم روهینگیا باعثکشته شدن ۷۸ نفر و آوارگی ۷۰ هزار نفر شده است.

بنا بر آمار سازمان عفو بین الملل این کشتار تا ۲۰ هزار مسلمان میانماری توسط گروههای بودایی تخمین زده می شود. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، این کشتار با اطلاع کامل دولت این کشور صورت می‌گیرد.

یادآور می شود تجاوز به یک زن از قوم راخین در روز ۲۸ مه و به قتل رسیدن وی و همچنین کشته شدن ۱۰ نفر در سوم ژوئن باعثبروز درگیریها در غرب میانمار شد.

بر اساس گزارش " صندوق کمکهای انسان دوستانه "(IHH) چندین دهه تبعیض سبب شده تا مسلمانان روهینگیا مردمانی بی سرزمین باشند. این در حالی است که دولت میانمار محدودیتهایی را برای مسلمانان اعمال کرده و حق داشتن زمین را از آنها سلب کرده و به مسلمانان اجازه تحصیل و خدمات عمومی را نمی دهد.

در گزارش این مرکز آمده مسلمانان روهینگیا از جانب رهبران سوسیالیست میانمار و بودائیان افراطی خارجی به شمار رفته و حق شهروندی آنها توسط دولت میانمار نادیده گرفته می شود.

دولت میانمار دلیل این کار را این طور بیان می کند که مسلمانان روهینگیا مهاجرانی غیرقانونی هستند که از بنگلادش به میانمار آمده اند.