به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از والاستریت ژورنال نوشت: تقریبا همه در کنگره آمریکا با آنچه تحریمهای فلجکننده علیه ایران خوانده میشود، موافقاند یا دستکم ادعا میکنند که با آن موافقاند اما باید دید در عمل چه کسی به آنها پایبند است.

بنابراین گزارش، مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در حال کار بر روی دو طرح جدید تحریم ایران هستند تا راه‌های دور زدن تحریم‌ها‌ی ضدایرانی را ببندند. اقدامات پیش‌بینی شده در این طرح عبارتند از افزایش تعداد عناصر ایرانی تحریم‌شده و تحمیل جریمه به شرکت‌های خارجی است که با شرکت‌های مالی و بخش انرژی ایران ارتباط دارند.

وال‌استریت ژورنال اذعان کرده که ایرانیان به راحتی شرکت‌های جدیدی را جایگزین شرکت‌های تحریم‌شده می‌کنند. همچنین ایرانیان در بازکردن کانال‌های مالی برای دور زدن تحریم‌ها زبردست هستند. فروش نفت در برابر طلای ترکیه و استفاده از شرکت‌های خارجی سایه از جمله اقدامات ایران در این حوزه است.

این روند نشان‌گر آن است که نگاه ایالات متحده به تحریم‌ها که شامل تعقیب شرکت‌ها و اشخاص منفرد ایرانی است به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهد. لذا روزنامه وال‌استریت ژورنال استفاده از رویکردی کلی‌تر را پیشنهاد کرده است. به عبارت دیگر تمرکز از عناصر تحریمی باید بر فعالیت تحریم‌شده معطوف شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هرگز نمی تواند با سرعتی که ایران شرکت ایجاد می‌کند، آنها را ردیابی و تحریم کند. به جای آن باید به هر شرکتی که نفت ایران را خریده یا حمل می‌کند هشدار داد که در حال نقض قوانین آمریکاست.

گفتنی است، این گزارش والاستریت ژورنال بیش از هرچیز بیانگر سردرگمی تحریمکنندگان ایران در برابر توان ایران در مقابله با این تحریمهاست، حالآنکه رسانههای غربی تلاش بسیاری میکنند که تاثیر این تحریمها را بیش از آنچه هست جلوه دهند.