به گزارش افکارنیوز، ايسنا به نقل از خبرگزاري نووستي نوشت: به گفته يك سخنگوي يك شركت ارائه دهنده سرويس اينترنت، اين تصميم توسط سازمان دولتي خدمات ارتباطي اتخاذ شده است.

کاربران اینترنتی در تاجیکستان اظهار دارند که دسترسی به سایت‌های بی بی سی و وستی از تاریخ ۲۹ ژوئیه امکان‌پذیر نیست.

کارشناسان اتخاذ چنین تصمیمی را از سوی سازمان مذکور به وقوع درگیری‌های خونین در شرق تاجیکستان در تاریخ ۲۴ ژوئیه ربط می‌دهند.

در جریان این درگیری‌ها، ۹ تن از افسران نیروهای امنیتی کشته و دست‌کم ۲۵ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند. این افراد طی عملیاتی برای مبارزه با گروه " مانیا " که گفته می‌شود در قتل عبدالله نظرف ژنرال امنیتی تاجیکستان دست داشتند، کشته شده‌اند.

مقامات دوشنبه، گزارش‌های مربوط به تلفات غیرنظامی را تکذیب می‌کنند، در حالی که رسانه‌ حزب اپوزیسیون در تاجیکستان از کشته شدن ۲۰۰ غیرنظامی خبر می‌دهد.

فعالان اپوزیسیون تاجیکستان ادعا می‌کنند که این درگیری‌ها از سوی دولت برنامه‌ریزی شده تا مخالفت‌ها را در این منطقه سرکوب کند. آن‌ها دولت تاجیکستان را به بهانه کردن مرگ نظرف و حملات صورت گرفته علیه مقامات دولتی برای اجرای عملیات پاکسازی قوی و بازیابی کنترل منطقه متهم می‌کنند.

در تاریخ ۲۳ ژوئیه، یک روز پیش از وقوع درگیری خونین ۲۳ ژوئیه، تظاهراتی در شهر خاروغ بر پا شد که خشم مقامات دولتی تاجیکستان را برانگیخت، یک فیلم ویدئویی که بر روی سایت یوتیوب منتشر شد نشان داد که یکی از برگزارکنندگان اصلی تظاهرات " سبز علی محمد ریزویف " رهبر حزب احیای اسلامی تاجیسکتان بوده است.

سبز علی یکی از منتقدان اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی تاجیکستان بود و از اینکه مقامات دولتی تا این حد غیرفعال هستند. جسد این رهبر مخالف دولت، سه روز پس از تظاهرات پیدا شد.

آسيا پلاس به نقل از يكي از اعضاي حزب احياي اسلامي تاجيكستان نوشت: وي پس از تظاهرات ۲۳ ژوئيه در خاروغ، توسط ماموران اجراي قانون دستگير و به ضرب گلوله كشته شد. وي سه روز بعد در تاريخ ۲۶ ژوئيه به خاك سپرده شد.