به گزارش افکارنیوز به نقل از واحد مرکزی خبر، مسئولان رژیم سعودی در راستای تشدید فشارها بر مردم و نقض آشکار حقوق بشر یک کودک ۱۳ ساله را در شهر صفوه در استان القطیف بازداشت کرده و از ورود کتابهای دعا در ماه مبارک رمضان به زندانها جلوگیری می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم، مقامات عربستان، شیخ جلال محمد آل جمال از ساکنان شهر العوامیه در استان قطیف واقع در شرق کشور را از ۲۵ فوریه سال ۲۰۱۲ میلادی در بازداشت خود دارند.

مسئولان سعودی به شیخ جلال اجازه دیدار با وکیلش را نداده اند و وکیل وی در جلسات بازجویی در کنارش نبوده است.

شیخ جلال شبکه خبری «العوامیه علی الشبکه» را اداره می کند که این شبکه ساعاتی پس از بازداشت شیخ جلال در اقدامی آشکار در نقض آزادی اندیشه و رسانه ها توسط مقامات سعودی بسته شد.

این شبکه با مطالب انتقادی خود علیه سیاستهای سرکوبگرانه رژیم سعودی شهرت داشت و به پوشش تظاهرات در منطقه الشرقیه عربستان می پرداخت.
بنا به گفته منابع نزدیک به خانواده شیخ جلال، سه روز پیش به بستگان شیخ جلال آل جمال شامل برادران، مادر، همسر و فرزندانش اجازه دیدار با وی داده شد.

خواهر شیخ جلال در یکی از شبکه های اجتماعی در اینترنت نوشت که به همراه مادرش تلاش بسیاری کرد تا کتب «ادعیه و صلوات» را که شیعیان در ماه مبارک مبارک رمضان قرائت می کنند، وارد زندان کند اما مقامات سعودی در راستای نقض آزادیهای دینی با این امر مخالفت کردند. این تنها دومین بار از زمان بازداشت شیخ جلال است که به خانواده اش اجازه دیدار با وی داده می شود. نخستین ملاقات چند ماه پیش بود و پس از گذشت ماهها بازداشت، مقامات تنها اجازه دادند که خانواده شیخ جلال فقط یک ساعت وی را ملاقات کند.

مقامات عربستان در چارچوب بازداشت های خودسرانه و اعمال سیاست مجازات دسته جمعی در شرق عربستان، عبدالله حسین حبیب الفرید کودک ۱۳ ساله را در شهر صفوی در استان القطیف بازداشت کردند.

منابع نزدیک به خانواده عبدالله حسین حبیب الفرید تاکید کردند: الفرید در یکی از شبهای ماه مبارک رمضان در محله خود در حال قدم زدن بود که گشتی نیروهای امنیتی وی را بازداشت کرده و به مرکز پلیس شهر منتقل کردند.

به گفته شاهدان، نیروهای امنیتی نقاب به صورت داشتند و این کودک را بعد از ضرب و جرح با خود بردند.

الفرید مبتلا به بیماری قندخون است که اگر وضعیت سلامت وی مورد بی توجهی قرار گیرد، خطری واقعی زندگی اش را تهدید خواهد کرد.

مرکز حقوق بشر الشرق، از صندوق کودکان سازمان ملل یونیسف در ژنو خواست تا برای حمایت کودکان شرق عربستان با مقامات این کشور تماس فوری برقرار کند.