به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، ورزنامه الیوم السابع در خبری فوری اعلام کرد که "محمد مرسی"، رئیس جمهوری مصر "کمال الجنزوری" را به سمت مشاور خود منصوب کرده است.

کمال الجنزوری کیست؟

کمال الجنزورى متولد ۱۲ ژانویه ۱۹۳۳ استان منوفیه مصر است. دکترای خود در رشته اقتصاد را از دانشگاه میشیگان آمریکا گرفت.

مناصب و مشاغل دولتی

وی مناصب دولتی چندی را تاکنون اشغال کرده است که از جمله آنها باید تدریس در مرکز تحقیقات ملی مصر در سال ۱۹۳۷ و جانشینی قائم مقام وزارت برنامه ریزی در سال‌های ۱۹۷۵-۱۹۷۴ و استان‌داری منطقه وادی الجدید در سال ۱۹۷۶ و استان‌ بنی سویف در سال ۱۹۷۷ و مدیر مرکز تحقیقات و برنامه ریزی در سال ۱۹۷۷ بود.

پس از آن الجنزوری پای به مرحله جدیدی از مناصب دولتی گذاشت و در سال ۱۹۸۲ به عنوان وزیر برنامه ریزی و در سال ۱۹۸۴ وزیر برنامه ریزی و تعاون و سپس در سال ۱۹۸۶ معاون نخست‌وزیر و وزیر برنامه ریزی و تعاون و پس از آن در نوامبر ۱۹۸۷ وزیر برنامه انتخاب شد تا این‌که در ژانویه ۱۹۹۶ در دوران زمامداری حسنی مبارک به نخست وزیری مصر رسید.

الجنزوری از بازماندگان رژیم سابق

وی همچنین مناصب دانشگاهی و تحقیقاتی بسیاری را نیز احراز کرد تا سرانجام ۲۴ نوامبر کاندیدای احتمالی احراز پست نخست‌وزیری در مصر شود تا اولین بازمانده از بقایای رژیم سابق باشد که پس از کناره‌گیری از سیاست بار دیگر به این عرصه فراخوانده شود.

الجنزوری اولین نخست‌وزیر مصر است که پس از ترک این منصب دوباره به آن بازمی‌گردد و دارای روابط بسیار نزدیک با المشیر طنطاوی، رئیس شورای عالی نظامی مصر است و دوستی آنها به سال ۱۹۹۱ بازمی‌گردد که در آن زمان طنطاوی وزیر دفاع مصر بود.

خشم انقلابیون از انتخاب الجنزوری

هنگامی که خبر انتخاب الجنزوری به سمت نخستوزیری مصر اعلام شد، این موضوع اعتراض بسیاری از ائتلافها و تشکلهای مصری از جمله جنبش ششم آوریل که مهمترین احزاب حاضر در میدان التحریر بشمار میآیم، حزب الثوره، ائتلاف التیار و بسیاری از شخصیتهای سیاسی و انقلابی مصر را درپی داشت، چون آنها الجنزوری را از جمله مهره های رژیم گذشته میدانند.