به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از اسکاینیوز، دولت بریتانیا تهدید کرده است که اگر دولت اکوادور تقاضای پناهندگی جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت جنجالی ویکیلیکس را رد نکند، به سفارت این کشور در لندن یورش خواهد برد.

بنابراین گزارش، تعدادی از افسران پلیس لندن در نزدیکی سفارت اکوادور گرد آمده‌اند. آسانژ که یک استرالیایی است در ماه ژوئن به سفارت اکوادور پناهنده شد تا از بازگردانده شدن خود به سوئد جلوگیری کند. وی در سوئد متهم به «آزار جنسی» است.

«ریکاردو پاتینو»، وزیر امور خارجه اکوادور اعلام کرده که نامه‌ای از سفارت بریتانیا در اکوادور بدین مضمون دریافت کرده است که بنابر قوانین بریتانیا، این کشور می‌تواند آسانژ را در سفارت اکوادور دستگیر کند.

در این نامه اظهار امیدواری شده که کار به آن مرحله نرسد اما اگر اکوادور قادر به حل و فصل موضوع آسانژ نباشد، این گزینه در دسترس بریتانیا خواهد بود.

در عین حال، یک سخنگوی دولت اکوادور می‌گوید که از «تهدیدات» دولت بریتانیا عمیقا شوکه شده است. وی این تهدیدات دولت بریتانیا را برخلاف قوانین بین‌المللی و کنوانسیون وین دانسته است.

به گفته این سخنگوی دولت اکوادور، در طول ۵۶ روزی که آسانژ در سفارت اکوادور حضور داشته است، دولت این کشور تمام تلاش خود را برای حل و فصل این مساله به‌کار برده و این کاملا به رغم رفتار دولت بریتانیا است که تهدید به شکستن درب‌ سفارت اکوادور کرده است.

جولیان آسانژ که متهم به آزار جنسی شده است، بیش از این اتهام از آن هراس دارد که در صورت عودت به سوئد، به مقامات ایالات متحده تحویل داده شود.

وی در سایت ویکی‌لیکس اسناد متعددی را از سفارت‌خانه‌های ایالات متحده در نقاط مختلف جهان افشا کرد که دردسرهای متعددی را برای سران کاخ سفید به‌وجود آورد و خوراک خبری مناسبی برای رسانه‌های منتقد هژمونی شد.

یکی از مطالب افشا شده در اسناد ویکیلیکس، ابراز تمایل یوکیل آمانو، مدیر کل آژانس بینالمللی انرژی اتمی به مواضع ایالات متحده و همپیمانان غربیاش علیه برنامه هستهای ایران بود.