به گزارش افکارنیوز به نقل از جام نیوز، روزنامه "گاردین" (Guardian) در گزارشی نوشت: امروزه بسیاری از شهروندان قطری، بخشی از وقت خود را به تجزیه و تحلیل دلایل کودتا و رویگردانی امیر قطر از هم پیمانان سابق خود و جنگ با آنها اختصاص میدهند، بی آن که برای این اقدامات رهبران خود دلیل منطقی و معقولی بیایند.

این روزنامه افزود: با توجه به همجواری جغرافیایی و سوابق تاریخی، دلایل راهبردی ترکیه - شریک قطر - برای جنگ با سوریه قابل فهم است. عربستان سعودی نیز در این میان، سرنگونی نظام اسد را بزرگترین ضربه به ایران می داند. ولی درک و فهم انگیزه‌های قطر برای رویارویی با سوریه بسیار دشوار است، چرا که قطر باید بیش از هر چیز، به مسأله راهبردی تنگه هرمز و باز ماندن آن، و همچنین ادامه روابط متوازن با ایران به‌عنوان شریک خود در میادین گازی مشترک توجه داشته باشد.

" مایکل استیفنز " پژوهشگر و نویسنده این مقاله تصریح کرد: غیر از شخص نخست وزیر و چند تن از مشاوران او، هیچ کس نمی‌تواند اقدامات آینده امیر قطر را حدس بزند. اگر در دوحه باشید، برای تفسیر مواضع امیر، باید به حدس و گمان پناه ببرید.

استیفنز خاطرنشان کرد: درحالی‌که تعداد کارمندان کل اداره‌های دولتی و وزارتخانه‌های قطر از شمار کارمندان وزارت کشور سعودی فراتر نمی‌رود، این کشور اکنون با چالش‌های بزرگ عملی و راهبردی روبرو است، و این احتمال وجود دارد که نسیم‌ تغییر کشورهای عربی، از قطر هم عبور کند.

گزارش روزنامه گاردین حاکی است، بر اساس اطلاعات موجود، قطر برای تسریع در براندازی نظام سوریه، عناصر مسلح در این کشور را همچنان مورد حمایت مالی و لجستیک قرار می‌دهد.

استیفنز در پایان این گزارش خاطرنشان کرد: رویای امیر قطر چه زمانی به واقعیت می پیوندد؟ کسی نمیداند؛ وی تاکنون همواره در حال صرف هزینه و دادن پول برای تحقق رویاهای خود بوده است، و این بار هم مخالفان سوریه از این پولها استفاده می کنند.