به گزارش افکارنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، "علی الموسوی" در واکنش به بیانیه مؤسسه امنیت منطقه کردستان عراق گفت: کردستان عراق به مسافران مجوز ورود می دهد، به صورتی که اینگونه به نظر می آید فرد مسافر هنگام ورود به کردستان گذرنامه ای دریافت می کند که در آن اطلاعات و دلیل سفر و روزهای اقامت در منطقه ثبت شده است .. مسافر قبل از ورود به کردستان مورد بازجویی قرار می گیرد و اگر برگه ورود نداشته باشد بعنوان قانون شکن، بازخواست می شود.

الموسوی اظهار داشت: این اقدامات حتی درمورد عراقی‌هایی که برای درمان وارد منطقه کردستان اجرا می‌شوند صورت می گیرد، به صورتی‌که آنها مجبورند ساعت‌ها باید در صف‌های طولانی منتظر بمانند؛ این درحالی است که شهروندان کرد با به هیچ وجه با چنین موانعی در استانهای دیگر عراق مواجه نیستند.. زیرا طبق قانون اساسی همه شهروندان عراقی حق دارند در هر نقطه از عراق ساکن شوند و یا به هر نقطه از این کشور سفر کنند.

مشاور رسانه ای نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: مسئولان منطقه کردستان و به ویژه اربیل در خصوص حق تملک به قوانین عمل نمی کنند، درحالیکه در منطقه کردستان عراق افراد برای خرید مسکن و حتی خودرو باید سندی ارایه دهند که اقامت آنها را در این منطقه ثابت کند.

مؤسسه امنیت منطقه کردستان پیش از این در بیانیه ای با رد توهین به شهروندان عراقی، مدعی شده بود که ۱۵۰ هزار عراقی از نقاط مختلف در این منطقه به صورت دائم اقامت داشته و آزادانه فعالیت می کنند.