به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس گفت پناهندگی سیاسی آسانژ، موسس سایت جنجالی ویکیلیکس را به رسمیت نمیشناسد و خواهان آن است که وی به سوئد مسترد شود.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه انگلیس گفت کشورش همچنان به تلاش‌ها برای استرداد آسانژ به سوئد ادامه خواهد داد.

هیگ در نشستی خبری گفت انگلیس کماکان به بازگرداندن آسانژ به سوئد اعتقاد دارد.

وی گفت: «ما باید به این تعهّدمان عمل کنیم و قصد هم داریم این کار را انجام دهیم. تصمیم امروز اکوادور به هیچ عنوان آن را تغییر نمی‌دهد.»

هیگ افزود مصونیت دیپلماتیک آسانژ در خاک انگلیس به رسمیت شناخته نمی‌شود.

موسس سایت جنجالی ویکی‌لیکس که اهل استرالیا است در ماه ژوئن به سفارت اکوادور پناهنده شد تا از بازگردانده شدن خود به سوئد جلوگیری کند. وی در سوئد متهم به «آزار جنسی» است.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس به دنبال انتشار خبر اعطای پناهندگی سیاسی به " جولیان آسانژ " اعلام کرد: این اقدام اکوادور پس از هفته‌های طولانی گفت‌وگو بسیار تأسف بار است. اما ما به ادامه گفت‌وگوهای خود با مقامات اکوادور متعهد می‌مانیم.

جولیان آسانژ که متهم به آزار جنسی شده است، بیش از این اتهام از آن هراس دارد که در صورت عودت به سوئد، به مقامات ایالات متحده تحویل داده شود.

وی در سایت ویکی‌لیکس اسناد متعددی را از سفارت‌خانه‌های ایالات متحده در نقاط مختلف جهان افشا کرد که دردسرهای متعددی را برای سران کاخ سفید به‌وجود آورد و خوراک خبری مناسبی برای رسانه‌های منتقد هژمونی شد.

یکی از مطالب افشا شده در اسناد ویکیلیکس، ابراز تمایل یوکیل آمانو، مدیر کل آژانس بینالمللی انرژی اتمی به مواضع ایالات متحده و همپیمانان غربیاش علیه برنامه هستهای ایران بود.