به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس و به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادگاهی در برلین حکمی صادر کرده که بر اساس آن یک گروه راست گرا در آلمان اجازه دارد کاریکاتورهای موهن به پیامبر گرامی اسلام (ص) را در تظاهراتی ضداسلامی مقابل مساجد این کشور به نمایش درآورد.

بنا بر این گزارش، با صدور این حکم، این گروه راستگرا در آلمان مجوز اقدامی ضداسلامی را در روز برگزاری مراسم روز قدس در این کشور کسب کرد.

این گروه ضداسلامی در نظر دارد در تظاهراتی مقابل مساجد سراسر آلمان که در حال برگزاری مراسم روز قدس هستند با سر دادن شعارهایی علیه مسلمانان، کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام(ص) را نیز به نمایش درآورد.

این کاریکاتورهای موهن نخستین بار در سال ۲۰۰۵ در روزنامه دانمارکی " یولدن پوستن " منتشر شده بود که البته انتشار آن نیز تظاهرات و اعتراضات گسترده ای را در سراسر جهان به دنبال داشت.

رأی این دادگاه به دنبال دادخواست مسئولان ۳ مسجد اسلامی علیه برگزاری چنین تظاهرات نژادپرستانه ای، آن هم در روز قدس صادر شده که قاضی این پرونده در نهایت با رد این دادخواست حکم خود را به نفع این گروه راستگرای ضداسلامی آلمانی صادر کرد.

دادگاه آلمان اعلام کرد که " شکایت فوری مطرح شده توسط اعضای ۳ مسجد اسلامی بمنظور جلوگیری از به نمایش درآمدن این کاریکاتورها در طول تظاهراتی در روز شنبه رد شده است ".

بنا بر رأی این دادگاه آلمانی، این کاریکاتورها بر اساس آنچه " آزادی هنری " خوانده شده، مصون هستند و از لحاظ قانونی هیچ منعی برای به نمایش درآمدن آنها وجود ندارد.

این دادگاه در حکم خود آورده است: «صرفا به دلیل اینکه در این کاریکاتورها تصاویر پیامبر[ص] دین اسلام به نمایش درآمده، نشان دهنده ابراز تنفر و خشونت علیه یک گروه خاص از جمعیت این کشور نیست».

" لارس ویلکس " طراح این کاریکاتورهای موهن به پیامبر اعظم(ص) است که چند ماه پیش نیز در جریان سخنرانی اش در دانشگاهی در سوئد در حالی که قصد داشت توضیحاتی را درباره کاریکاتورهایش ارائه دهد، توسط دانشجویان این دانشگاه با تخم مرغ هدف قرار گرفت.

اقدام چند سال پیش وی در طراحی این کاریکاتورها و انتشار آنها در یک روزنامه کثیرالانتشار دانمارک انتقادها و اعتراضات بسیاری را در سراسر جهان به دنبال داشت.