در حالی که تنش در شبه جزیره کره همچنان ادامه دارد، مطبوعات رسمی کره شمالی در سرمقالههای خود به مناسبت سال نو میلادی، خواستار برقراری روابط حسنه با کره جنوبی شدند. در سرمقالههای سه روزنامه اصلی دولتی در کره شمالی آمده است تقابل بین این کشور و کره جنوبی باید در کوتاهترین زمان ممکن از بین برود. این روزنامهها نوشتند در سال جدید میلادی تمام تلاش خود را به کار خواهیم برد تا به بهبود روابط بین دو کره کمک کنیم. کره شمالی برای نخستین بار از زمان جنگ دو کره طی سال های هزار و نهصد و پنجاه تا پنجاه و سه، چندی پیش منطقهای مسکونی در کره جنوبی را بمباران کرد.

این بمباران‌ها چهار کشته و حدود بیست زخمی بر جای گذاشت و باعثاقدام تلافی جویانه ارتش کره جنوبی شد. در پی این اقدام نیز کره جنوبی چند رزمایش نظامی در همین منطقه برگزار کرد که با واکنش‌های تند کره شمالی همراه شد.

پیونگ یانگ اعلام کرد این رزمایش‌ها به منظور انهدام کره شمالی صورت می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، کره جنوبی پیش از این نیز به رغم تهدید های کره شمالی، تمرین نظامی کوتاهی با مهمات جنگی در جزیره یئون پیونگ انجام داد که پس از آن کره شمالی بیانیه به شدت تهدید آمیزی صادر کرد.

کره شمالی تهدید کرده بود در صورت برگزاری این رزمایش، فاجعه پدید خواهد آمد. این در حالی است که روزنامههای کره شمالی در آخرین شماره خود نوشتند تلاشهای فعالانه برای ایجاد فضای گفتگو و همکاری بین دو کره باید ایجاد شود و منافع کره شمالی و کره جنوبی باید فراتر از هر چیزی لحاظ شود.