خبر نوشت: ویم هاف با ۱ ساعت و ۴۴ دقیقه حضور در مخلوط آب ویخ، صاحب رکورد جهانی تحمل سرماست.

در سال ۲۰۰۷ وی تلاش کرد فقط با لباس زیر به قله اورست صعود کند که به دلیل آسیب‌دیدگی پا موفق نشد؛ اما در سال ۲۰۰۹ توانست در نمایشی که به‌طور زنده از شبکه‌های بی‌بی‌سی و نشنال‌جئوگرافی پخش می‌شد، ۵ ساعت و ۲۵ دقیقه را در فنلاند با لباس زیر بدود و دوی ماراتن ۴۲ کیلومتری را در شرایطی که دمای هوا ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر بود، با موفقیت به پایان برساند.

در حالی‌که سخت‌جان‌ترین موجود روی زمین می‌تواند سرمای ۲۷۲.۵ درجه سانتی‌گراد زیر صفر(فقط نیم‌درجه بالای صفر مطلق) را برای زمانی طولانی تحمل کند و گونه‌های جانوری فراوانی هستند که می‌توانند سرمای شدید را تحمل کنند، بدن انسان آن قدرها قوی نیست. در شرایط معمولی اگر دمای داخل بدن به زیر ۲۴ درجه سانتی‌گراد برسد، قلب از کار می‌افتد.

اما رکورد جهانی تحمل سرما در شرایطی ناخواسته و ناخودآگاه بدست آمده است. خانم آنا بگنهام بر اثر حادثهای در جریان آب نیمه یخزده افتاد و ۸۰ دقیقه زیر یخها گیر کرد. جریان آبهای یخزده دمای بدن وی را تا ۱۳.۷درجه سانتیگراد پایین آورده بود و وقتی گروه نجات او را بیرون آورد، تنفس و ضربان قلبش متوقف شده بود؛ اما چون در آن شرایط مغزش به اکسیژن بسیار کمی برای فعالیت نیاز داشت، توانست به زندگی برگردد.