به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: گروه شورشی مینی میناوی وابسته به ارتش آزادیبخش سودان امروز چهارشنبه اعلام کرد در عملیات کمین روز دوشنبه در ایالت کردفان جنوبی یازده سرباز سودانی را کشته است.

‌گروه میناوی سال گذشته به شورشیان مسلحی که در دو ایالت کردفان جنوبی و نیل آبی درجنوب سودان علیه نیروهای دولتی سودان می‌جنگیدند پیوست.

از سوی دیگر مقامات دولت سودان جنوبی اعلام کردند «پائولینو ماتیپ»، فرمانده قدرتمند ارتش این کشور در بیمارستانی در کنیا در گذشته است.

«بارنابا ماریال بنجامین»، وزیر اطلاع رسانی سودان جنوبی با اشاره به بیماری طولانی مدت ماتیپ و بستری شدن وی در نایروبی گفت: با مرگ فرمانده ارتش سودان جنوبی این کشور یکی از قهرمانان صلح و آشتی را از دست داد.

ماتیپ رهبر یکی از گروه های شورشی سودان در جریان جنگ های داخلی این کشور در بین سال های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۵ بود که در نهایت به توافقنامه صلح و به دنبال آن جدایی جنوب سودان از سودان در سال گذشته میلادی منجر شد.

سودان جنوبی که جوان‌ترین کشور جهان به شمار می رود برای اتحاد گروه های شبه نظامی مختلف این کشور و ساماندهی آنها تلاش می کند.

تا کنون خبری از جانشین وی برای تصدی فرماندهی ارتش سودان جنوبی منتشر نشده است.