به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، فعالان سیاسی در تونس نسبت به رشد وهابیت در تونس با حمایت عربستان سعودی و قطر هشدار دادهاند و آنرا در راستای ایجاد فتنه مذهبی نامیدهاند.

حزب النهضه با هشدار نسبت به تلاش علمای وهابی عربستانی و قطری برای ایجاد فتنه در تونس برای گسترش وهابیت تاکید کرده که این تلاش برای از بین بردن بافت مذهبی این کشور هستند در حال انجام است.

شبکه بی‌بی‌سی در گزارشی با اشاره به گسترش وهابیت در تونس تاکید کرد: این گروه‌ها در خشونت علیه روزنامه نگاران، زنان، فعالان فرهنگی و فعالان سیاسی دست دارند.

وهابیون در تونس تلاش دارند تا آزادی‌های دانشگاهی و فعالیت سیاسی را از بین ببرند و با تکفیر فضای ویژه‌ای را ایجاد کنند.

العالم نیز در گزارشی با اشاره به بیانیه اخیر وزارت فرهنگ تونس در پی حمله برخی عناصر وابسته به جریان سلفی به همایش " الاقصی " در شهر " بنزرت " تاکید کرد که وزارت فرهنگ این حرکت خطرناک را محکوم کرده و آن را تجاوز به آزادی بیان و نفوذ نوعی تفکر بسته، به جامعه مسالمت‌جو و میانه‌رو تونس دانست.

«شیخ عبدالفتاح مورو» از رهبران جنبش النهضه نیز با هشدار دادن نسبت به این مسئله تاکید کرده که مبلغان سعودی با دادن حقوق به جوانان بی کار آنها را وارد دوره‌های اموزشی می‌کنند. وی تاکید کرده که این تلاش‌ها که توسط عربستان هدایت می‌شود برای تونس خطرناک است.

تونس که کشوری با بافت مذهبی گوناگون است و رشد افراط گرایی وهابی پس از سال ۲۰۱۱ موجب نگرانی گروههای اجتماعی و سیاسی در این کشور شده است.