به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از شبکه الجزیره، جلسه دادگاه آندرس برویک قاتل نروژی که سال گذشته دستکم ۷۷ نفر از شهروندان این کشور را در اقدامی تروریستی به قتل رساند، امروز جمعه سرانجام برگزار میشود تا رأی نهایی درباره موضوع سلامت روانی وی را پس از گذشت ۱۰ هفته اعلام کند.

بنا بر این گزارش، دادستانان نروژ خواستار صدور رأی عدم سلامت روانی برای این قاتل نروژی خواستار شده‌اند و این در شرایطی است که بسیاری از قربانیان این حادثه تروریستی که درست یک سال پیش رخ داد، می‌گویند تنها یک انسان سالم می‌تواند چنین حمله پیچیده‌ای را اجرایی کند.

آندرس برویک سال گذشته پس از کار گذاشتن یک بمب در محل یک ساختمان دولتی نروژ، شروع به تیراندازی کورکورانه به سمت مردم کرد، که در جریان این تیراندازی، ۷۷ نفر کشته شدند.

این گزارش افزود: برویک خود به جنایاتش اعتراف کرده و حتی درباره انگیزه‌هایش از این کشتار نیز گفته‌ است. بنا بر این، رأی دادگاه امروز درباره سلامت روانی وی هر چه باشد، او همچنان در زندانی در حومه اسلو تحت تدابیر امنیتی شدید خواهد ماند.

«آویشتن مایلند» رئیس‌ پلیس نروژ هفته گذشته در پی فشارها و انتقادهای وارده به عملکرد ضعیف و سهل‌انگاری پلیس این کشور در جریان این حادثه بمب‌گذاری و تیراندازی سال گذشته در این کشور از سمت خود کناره‌گیری کرد.

علاوه بر این، انتشار گزارش کمیسیون دولتی نروژ، نخست‌وزیر این کشور را نیز تحت فشار شدید قرار داده است. روزنامه‌ها و رسانه‌های نروژی بر این عقیده‌اند که وی نیز باید عواقب این سهل‌انگاری را پذیرفته و از سمت خود کناره‌گیری کند.

دادگاه آندرس برویک تروریست نروژی وابسته به جریان راست افراطی در حالی به پایان رسیده است که هنوز ابهامات زیادی در خصوص این پرونده باقی مانده است. اتفاقا یکی از مهم‌ترین ابهامات به عملکرد پلیس باز می‌گردد. اینکه واقعا چرا پلیس نروژ در صحنه حضور حداقلی نداشته است؟ نکته بعدی به منابع مالی آندرس برویک در انجام عملیات تروریستی باز می‌گردد که این مسئله هنوز به صورت شفاف مطرح نشده است.

همچنین ابهاماتی نیز در روند رسیدگی به مسئله سلامت روحی تروریست نروژی وجود دارد. آندرس برویک در صورتی که به لحاظ روحی ناسالم تشخیص داده شود به محل نگهداری افراد روان پریش می‌شود و در صورتی که به لحاظ روحی سالم تشخیص داده شود راهی زندان خواهد شد.

طی یکسال اخیر بارها شهروندان نروژی و خانواده‌های قربانیان نارضایتی خود را از اقدامات ناکافی پلیس در مواجهه با حوادثتروریستی ۲۲ جولای بیان کردند اما در مقابل پاسخ قانع کننده‌ای از پلیس نشنیدند. البته یکبار مقامات ارشد پلیس نروژ نسبت به ضعف خود در مواجهه با خادثه تروریستی جزیره اوت اویا اقرار کردند اما این اقرار به صورتی فراگیر نبود.

شواهد و مدارک زیادی در خصوص اهمالکاری پلیس نروژ در قبال حوادث تروریستی ۲۲ جولای سال گذشته وجود داشت اما پلیس نروژ اهمیتی برای آنها قائل نبود. به عبارت بهتر افکار عمومی و رسانهها به این نتیجه رسیده بودند که پلیس نروژ در قبال حوادث تروریستی سال گذشته اهمال کرده است اما پلیس پذیرای این اهمالکاری خود نبود.