رئیس جمهوری آذربایجان با صدور پیامی به مناسبت ۳۱ دسامبر که در این جمهوری به عنوان روز همبستگی آذربایجانی های جهان نامگذاری و تعطیل رسمی اعلام شده است خود را رهبر تمام آذری های جهان قلمداد کرد!

به گزارش مهر، در پیام اخیر الهام علی اف به مناسبت روز ۳۱ دسامبرکه توسط رسانه های باکو از جمله خبرگزاری رسمی آذرتاج و شبکه تلویزیون دولتی آذ. تی. وی منتشر شده، آمده است: " هموطنان عزیز! هم تباران محترم!… موجودیت دولت مستقل آذربایجان، شرایط گسترده ای را برای تقویت هر چه بیشتر اتحاد ملی میان آذربایجانی های دنیا و سازماندهی هموطنانمان فراهم می کند.

در همین حال، هم تباران در خارج از کشور نیز برای توسعه کشورمان و یاری رساندن به حل مشکلاتی که بروز می کنند، تلاش می کنند، مثمر ثمر شدن این یاری رسانی در سایه اتحاد منسجم نیز به امر سازماندهی دیاسپورا(جمعیت ذی نفوذ در خارج از کشور) اهمیت زیادی می دهد و به این روند کمک همه جانبه می نماید. "

الهام علی اف همچنین در ادامه پیام خود اعلام کرده است که در سال آینده کنفرانس به اصطلاح " سومین کنگره سراسری آذربایجانی های دنیا " در شهر باکو برگزار خواهد شد.

دومین کنفرانس به اصطلاح کنگره آذربایجانی های دنیا در باکو که در سال ۲۰۰۵ میلادی در باکو به ریاست الهام علی اف برگزار شد، که دراین کنفرانس، بر اثر فضای هیجان آلود ناشی از سخنرانی های احساساتی و فحاشی های چند عنصر تجزیه طلب علیه تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران، الهام علی اف نیز خود را رئیس جمهوری ۵۰ میلیون نفر آذری اعلام کرد.

این اشتباه سیاسی الهام علی اف با اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران مواجه شد. اما، باکو طی سالهای اخیر نیز به اقدامات خود در زمینه طرح ادعاهای هدایت شده از طرف مراکز فکری صهیونیسم و سیاست های استکبار جهانی علیه ایران ادامه داده است که انتشار اطلس جعلی دوره صفویه و معرفی اراضی ایرانی تحت حاکمیت سلسله صفویه به عنوان "کشور آذربایجان" از جمله این اقدامات در سال ۲۰۰۷ میلادی بوده است.