به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، یک پزشک فرانسوی که به مدت ۲ هفته در مناطق درگیر در سوریه بوده و اخیرا از این کشور بازگشته، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، به گوشه‌هایی از واقعیاتی که در سوریه می‌گذرد، اشاره کرده است.

«جاکوئز برس» پزشک فرانسوی و یکی از بنیانگذاران موسسه درمانی خیریه «سانس فرانتیرس»، پس از ۲ هفته حضور در سوریه و فعالیت پنهانی در بیمارستانی در یکی از شهرهای شمالی سوریه، روز جمعه به کشورش بازگشت.

او که در دفتر کار خود در پاریس با رویترز مصاحبه می‌کرد، به این خبرگزاری گفته است که برخلاف دیداری که اوایل سال از «حمص» و «ادلب» داشته، این بار بیش از ۶۰درصد کسانی که توسط وی مورد درمان قرار گرفته‌اند، اعضای گروهک‌های مسلح بوده و بیش از نیمی از آن‌ها غیرسوری بوده‌اند.

وی در این رابطه می‌گوید: «گاهی دیدن برخی چیزها واقعا عجیب است. همه آن‌ها رک می‌گویند که تنها سقوط بشار اسد خواسته آن‌ها نیست، بلکه به این فکر می‌کنند که قدرت را در دست گرفته و حکومتی اسلامی با برقراری قوانین شریعت در این کشور به راه اندازند و به بخشی از جهان امیرنشین(کشورهای حاشیه خلیج فارس) تبدیل شوند».

* گروهک‌های تروریستی فعال در سوریه

او می‌گوید که در بین نیروهای جهادی(تروریست‌های مسلح سوری) در سوریه حتی چند جوان فرانسوی را نیز دیده است. این جوانان گفته‌اند که، از فعالیت‌های «محمد مراح» در فرانسه تحت تاثیر قرار گرفته و همین آن‌ها را برای حضور در سوریه ترغیب کرده است. مراح یکی از اعضای گروه القاعده است که در ماه مارس ۷ نفر را در فرانسه به ضرب گلوله کشت.

رویترز اشاره می‌کند که بشار اسد خود نیز بارها تصریح کرده است که ناآرامی‌هایی که ۱۷ ماه است در سوریه در جریان است، ساخته و پرداخته تروریست‌هایی است که از خارج از سوریه حمایت می‌شوند.

برس همچنین می‌گوید که او در بازدید قبلی خود از سوریه، صحبت‌های کسانی را که عنوان می‌کردند گروه‌های جهادی و تروریستی غالب جنگجویان در سوریه را تشکیل می‌دهند، رد می‌کرده، اما وضعیتی که در سوریه دیده وی را وادار به تغییر در مواضعش کرده است.

رویترز اذعان می‌کند که صحبت‌های برس موید گزارشاتی است که پیش از این از ورود جنگجویان از کشورهای عرب دیگر به سوریه حکایت داشت.

این خبرگزاری در بخش دیگری از این گزارش، می‌نویسد که برخی از این افراد، جنگجویان حرفه‌ای و کهنه سربازان عراق، افغانستان، چچن و لیبی هستند که در زمینه فنون جنگ و ساخت بمب نیز مهارت دارند.

برس اشاره می‌کند که جنگجویانی از چندین کشور عربی را در سوریه مداوا کرده و می‌گوید که در بین بیمارانش حداقل ۲ جوان فرانسوی نیز بوده‌اند.

وی در این باره می‌گوید: «برخی از آن‌ها فرانسوی بوده و بسیار هم نسبت به آینده متعصب بودند. آن‌ها افراد بسیار محتاطی بودند، حتی نسبت به پزشکی که آن‌ها را درمان می‌کرد. آن‌ها به من اعتماد نداشتند، اما برای مثال آن‌ها به من گفتند که «محمد مراح» کسی است که می‌توان از او پیروی کرد».

برس در سفر خود به سوریه در یک بیمارستان صحرایی فعالیت کرده، اما این بار در بیمارستانی دائمی که تحت اشغال گروهک‌های تروریستی بوده، فعالیت کرده و می‌گوید روزانه ۴۰ مجروح را مداوا کرده است.

او که از مرز ترکیه وارد خاک سوریه شده، عنوان می‌کند که آنکارا تلاش می‌کند تا از ورود پناهندگان سوری به داخل خاک ترکیه جلوگیری کند. به گفته وی، ترکیه نیروهای بسیار زیادی را مرز مستقر کرده تا از ورود این پناهجویان جلوگیری کند.

دولت سوریه بارها تاکید کرده است که این کشور اکنون در وضعیت جنگی است، و این کشورهای خارجی هستند تا با حمایت از گروهکهای تروریستی خارجی، این جنگ را ادامه میدهند.