پلیس کره جنوبی از کشف شواهد و مدارکی دال بر فعالیت غیر قانونی گوگل در گردآوری اطلاعات خصوصی در این کشور در چارچوب تولید سرویس اینترنتی موسوم به نقشه برداری مناظر خیابانی Street View mapping خبر داد .

به گزارش اکونیوز، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد: پلیس مبارزه با جرایم اینترنتی، اطلاعات ذخیره سازی شده در هارد دیسک مورد استفاده در سرویس نقشه برداری مناظر خیابانی گوگل را رمز گشایی کرده و به مدارک و شواهدی دال بر گرداوری غیر قانونی اطلاعات خصوصی دست یافته است.

یک مقام پلیس به این خبرگزاری گفت quotation mark ‌ ما محتویات و اطلاعات ضبط شده ای در قالب ای - میل و دیگر محتویات اینترنتی کشف کردیم که افراد هنگام مکاتبات پست الکترونیک یا گفتگو با هم در فضای سایبری از طریق شبکه های وای - فای با هم رد و بدل می کردند.

حدود ده تن از کارکنان گوگل در کره جنوبی و امریکا در طول تحقیقات پلیس تاکید کرده اند که انها هیچ اطلاعی از محتوای انچه در حال گرداوری بوده است، نداشتند.

یک سخنگوی پلیس کره جنوبی این گزارش را تایید ولی از تشریح جزییات بیشتر خودداری کرد.
با این همه سخنگوی گوگل در سئول از هر گونه اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

تحقیقات پلیس نگرانیهای برخی دیگر از کاربران در امریکا، المان و ایتالیا را در بر می گیرد و پس از ان اغاز شدکه گوگل خودروهای سرویس نقشه برداری مناظر خیابانی را راه اندازی کرد.

گوگل اذعان کرده است که این خودروها که با گشت و گذار در شهرهای بیش از سی کشور جهان عکسهای مختلفی تهیه می کنند، سهوا و بطور غیر عمدی بخشهایی از اطلاعات شخصی افراد را جمع اوری و ان را از طریق سیستمهای غیر حفاظت شده وای - فای ارسال کرده اند.

سرویس نقشه برداری مناظر خیابانی یا استریت ویوی گوگل به کاربران این امکان را می دهد تا بصورت زاویه باز(پانورامیک) صحنه های خیابانی را در گوگل مپس Google Maps مشاهده کنند.

گوگل ماه نوامبر گذشته موافقت کرد تا ای - میلهای خصوصی و کدهای رمزی را که اشتباهی بوسیله خودروهای سیستم استریت ویو، از شبکه های بی سیم در انگلیس گرداوری شده، حذف کند.

گوگل همچنین موافقت کرده است نحوه اموزش کارکنان خود را در خصوص مسائل مربوط به لزوم حفاظت از اطلاعات به مراتب بهبود بخشد .