به گزارش افکارنیوز«علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه در گفت‌وگو با فارس در دمشق به تبیین آخرین تحولات امنیتی و سیاسی سوریه پرداخت.

وی درباره اوضاع امینتی سوریه و اینکه پاکسازی مناطق درگیری از وجود تروریست‌ها توسط ارتش به کجا انجامیده است، گفت: اوضاع امنیتی به ویژه در مراکز شهرها و استان‌ها رو به بهبود گذاشته است، هم اکنون دمشق و به ویژه مرکز آن پاکسازی شده و شاهد هیچ‌گونه عملیات نظامی نیست و در سطح گسترده‌تر و کلان‌تر دیگر مناطق استان دمشق و ریف آن هم در حال پاکسازی به شکلی جدی از وجود افراد مسلح است.

وزیر آشتی ملی سوریه افزود: دیگر شهرهای بزرگ کشور مانند حمص و دیرالزور هم اگرچه تاکنون به طور کامل پاکسازی نشده است اما تا حدود زیادی آرامش در آنها برقرار است و ما در مراحل پیشرفته‌ای از پاکسازی آنها از وجود افراد مسلح قرار داریم، در حلب نیز ارتش عملیات‌ پاکسازی خود را ادامه می‌دهد و تاکنون نیز در اقدامات خود موفق بوده است.

وزیر آشتی ملی سوریه درباره ماموریت اخضر ابراهیمی و کارشکنی غرب در اجرای ماموریت وی گفت: در ظاهر همه خواهان موفقیت ماموریت «اخضر ابراهیمی»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برای حل بحران سوریه هستند، اما همه به خوبی می‌دانند که برخی کشورهای عربی و غربی حل بحران سوریه را به زیان منافع خود می‌دانند و همچون کوفی عنان، ماموریت ابراهیمی را هم با مشکل مواجه خواهند کرد.گفت‌وگوی خبرنگار فارس با وزیر آشتی ملی سوریه***آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است***


فارس: در ابتدا بفرمایید تلاش‌های وزارت آشتی ملی به ویژه در حوزه میدانی به کجا رسیده است؟

حیدر: بی‌تردید همه پرونده‌ها و قضایا با یکدیگر مرتبط هستند و نمی‌توان پرونده یا قضیه‌ای را از دیگر جدا کرد، به همین دلیل هنگامی‌که از تلاش‌های آشتی ملی سخن می‌گوییم در واقع از دیگر پرونده‌‌ها و قضایا مانند ربوده‌شدگان و بازداشت‌شدگان و افراد مسلح یا کسانی‌که سلاح به دست دارند و پرونده مهاجران و آوارگان نیز سخن می‌گوییم و به ویژه درباره پرونده‌های فوق ما کارهای بسیاری داریم که باید در طولانی مدت انجام دهیم، به خصوص در مناطقی که هم اکنون شاهد متوقف شدن خشونت‌ها و برقراری آرامش است.

اما درباره محور و اساس روند سیاسی باید گفت که ما از مدت‌ها پیش هم اعلام کردیم که درب‌های دولت و وزارت آشتی ملی به روی همه جریان‌ها و گروه‌‌های معارض باز است و ما آماده انجام هرگونه مذاکره و گفت‌وگو در سطح ملی هستیم و هنگامی که شرایط فراهم شود، بی‌تردید با بسیاری از سران و رهبران جریان‌های معارض در سوریه به ویژه جریان‌های موجود در داخل تماس خواهیم گرفت تا زمینه آغاز روند سیاسی فعال و تاثیرگذار و علنی فراهم شود.

فارس: اوضاع امنیتی حاکم بر سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حیدر: اوضاع امنیتی به ویژه در مراکز شهرها و استان‌ها رو یه بهبود گذاشته است. هم اکنون دمشق و به ویژه مرکز آن پاکسازی شده و شاهد هیچ‌گونه عملیات نظامی نیست و در سطح گسترده‌تر و کلان‌تر، دیگر مناطق استان دمشق و ریف آن هم در حال پاکسازی به شکلی جدی از وجود افراد مسلح است. دیگر شهرهای بزرگ کشور مانند حمص و دیر الزور هم اگرچه تاکنون به طور کامل پاکسازی نشده است، اما تا حدود زیادی آرامش در آنها برقرار است و ما در مراحل پیشرفته‌ای از پاکسازی آنها از وجود افراد مسلح قرار داریم، در حلب نیز ارتش عملیات‌های پاکسازی خود را ادامه می‌دهد و تاکنون نیز در اقدامات خود موفق بوده است.

فارس: برخی منابع خبری و اطلاع رسانی اعلام کردند که شماری از کشورهای غربی تمایل خود را برای گشایش مجدد سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خود در دمشق اعلام کرده‌اند، این اخبار تا چه اندازه صحت دارد؟

حیدر: تاکنون درخواست رسمی در این خصوص به دست ما نرسیده است، اما پیام‌های غیر مستقیمی به دست ما رسیده که نشان می‌دهد، اروپایی‌ها در صدد تامل و اندیشه در میزان مفید و درست بودن مواضع سابق خود در فراخواندن سفرا و بستن سفارتخانه‌ها و قطع روابطشان با سوریه هستند، به همین دلیل در این بین کشورهای اروپایی وجود دارند که مایل هستند، بار دیگر سفارتخانه‌های خود را در دمشق افتتاح کنند، ولی اطلاعات به دست آمده تاکنون غیر مستقیم بوده است.

فارس: «وائل الحلقی»، نخست‌وزیر سوریه اعلام کرد که بحران سوریه به پایان خود نزدیک می‌شود، به نظر شما برچه اساسی وی این سخن را بر زبان آورده است؟

حیدر: وقتی می‌گوییم بحران به پایان خود نزدیک شده است، به این معناست که ما براساس جدول زمانبندی شده موفق شدیم، برخی موفقیت‌ها را احراز کنیم و بالطبع می‌توانیم بگوییم چنین هم شده است، از جمله اینکه ما هم اکنون موفق شدیم تا حدود بسیار زیادی از میزان خشونت‌ها و درگیری‌ها در شهرهای اصلی و همچنین راه‌های اصلی بکاهیم و این به ما اجازه می‌دهد تا چرخ اقتصاد کشور را بار دیگر به حرکت درآوریم و زندگی عادی و طبیعی در این مناطق به جریان افتد. به نظر من ما تاکنون موفق شدیم، گام‌های بزرگ و مهمی را در راه بازگشت امنیت و استقرار در شهرهای بزرگ برداریم و می‌توانیم بگوییم که این سرآغاز برای پایان دادن به این بحران است.

فارس: آیا در این ارتباط می‌توانید، مدت زمانی را مشخص کنید؟

حیدر: این موضوع با میزان اجرای طرح‌ها و تدابیر اتخاذ شده در این‌باره ارتباط پیدا می‌کند، به همین دلیل نمی‌توان از مدت زمانی مشخصی سخن گفت، اما تصور می‌کنم در قضایایی که در ابتدای گفت‌وگو به آن اشاره کردم، موفق شدیم گام‌های موفقی برداریم.

فارس: نقش ایران در‌ تحولات سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید، به ویژه آنکه ایران از ماموریت اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه حمایت می‌کند، آن هم در شرایطی که برخی از کشورهای عربی و غربی در یافتن هرگونه راه حل مسالمت‌آمیز برای سوریه تردید دارند؟

حیدر: به طور کلی و در ظاهر همه طرف‌ها اعلام کرده‌اند که از طرح «اخضر ابراهیمی»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه حمایت می‌‌کنند، اما در باطن می‌دانیم که برخی کشورها موفقیت ماموریت ابراهیمی را به صلاح منافعشان نمی‌بینند، همانگونه که موفقیت طرح «کوفی عنان»، فرستاده سابق سازمان ملل در امور سوریه را به صلاح خود نمی‌دیدند و مانع موفقیت آن هم شدند.

اما درباره ایران باید گفت که وضعیت ایران بگونه‌ای دیگر است، تهران می‌گوید که از ماموریت ابراهیمی حمایت می‌کند، در عمل هم چنین کاری می‌کند، به نظر من آنچه ایران تاکنون در قبال بحران سوریه موضع‌گیری کرده است، حفظ فاصله خود آن هم به یک اندازه با همه طرف‌ها بوده و بالطبع راه حل باید سوری و براساس رد دخالت خارجی و کمک به کاهش فشارها و مشارکت در فراهم کردن زمینه آغاز گفت‌وگوها با جریان‌های معارض باشد که به سود ماموریت ابراهیمی و موفقیت ماموریت اوست.

فارس: آیا گفت‌وگوهایی با جریان‌های مسلح هم داشته‌اید؟

حیدر: ما دست خود را برای گفتوگو با هر جریان و هرکسی که خواهان گفتوگوست دراز میکنیم، چه مسلح چه غیر مسلح