به گزارش افکارنیوز، فوزی برهوم، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی(حماس) در گفت‌وگو با العالم، درباره انتخابات داخلی در جنبش حماس گفت: جنبش مقاومت اسلامی به انتقال تجربه و تزریق خون تازه به رگ‌هایش نیاز دارد و انتخابات داخلی در این راستا برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر این که احتمال هدف قرار گرفتن نامزدهای انتخاباتی وجود دارد، گفت، حماس جزئیات انتخابات را فاش نخواهد کرد.

سخنگوی رسمی حماس قرار دادن این جنبش در فهرست سازمان‌های تروریستی و مردم‌سالار خواندن تروریست‌های جنایتکاری همچون لیبرمن، نتانیاهو و موفاز از سوی آمریکا و غرب را نشانه معیارهای دوگانه دانست و محکوم کرد.

برهوم تاکید کرد که انتخابات داخلی حماس تغییری در اصول و ارزش‌های این جنبش ایجاد نخواهد کرد اما در نقش حماس در تحولات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و برقراری روابط بین‌المللی تاثیر خواهد گذاشت.

وی افزود: جنبش حماس نه با رژیم صهیونیستی مذاکره خواهد کرد و نه آن را به رسمیت خواهد شناخت چون می‌داند هدف صهیونیست‌ها از مذاکره فراهم کردن سرپوشی سیاسی برای مشروعیت‌بخشی به اشغال اراضی فلسطینی است.

سخنگوی جنبش حماس درباره برخی شایعات مبنی بر سرد شدن روابط این جنبش با ایران، گفت: ما به حمایت ایران برای دفاع از فلسطین، قدس، مسجد الاقصی و پشتیبانی از مقاومت نیازمند هستیم.

وی در مورد اقدام مصر در مسدود کردن تونل‌های انتقال مایحتاج ساکنان غزه در زمان محاصره این کشور گفت: از این تونل‌ها تنها برای انتقال مواد غذایی و دارو استفاده می‌شد و اگر مصر گذرگاه‌ها را بگشاید و بازار آزاد مرزی ایجاد کند، ما خودمان این تونل‌ها را مسدود خواهیم کرد.

فوزی برهوم با انتقاد از انتخابات محلی که جنبش فتح در پی برگزاری آن است، خاطر نشان کرد: این انتخابات، نمایشی است و هدف جنبش فتح از برگزاری آن بیرون کردن جنبش حماس از عرصه سیاسی و تک‌روی در عرصه تصمیم‌گیری در فلسطین است.

سخنگوی حماس افزود: ابومازن، رئیس تشکیلات خودگردان تحت فشارهای آمریکا و اسرائیل برای قربانی کردن جنبش حماس بود. رئیس‌جمهوری آمریکا بارها تاکید کرد که هرگونه هم‌گرایی میان ابومازن و اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر دولت حماس در غزه خطری برای امنیت منطقه به شمار می‌رود و پس از امضای اعلامیه دوحه بین فتح و حماس اوباما بر ضرورت قطع پشتیبانی از تشکیلات خودگردان تاکید کرد. در همان روز نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ابومازن باید میان آشتی با حماس و مذاکره با اسرائیل یکی را برگزیند و به نظر می‌رسد که ابومازن طرف مقابل را برگزید.

فوزی برهوم درباره موضع حماس در قبال رویدادهای سوریه گفت: برخلاف آنچه ادعا می شود، جنبش حماس دفاتر خود از سوریه منتقل نکرده و دفاتر جنبش هنوز در سوریه فعال هستند.

سخنگوی حماس گفت: خون مردم سوريه براي ما عزيز است و ما خواهان پايان بحران و جلوگيري از ريخته شدن خون سوريها هستيم. اميدواريم كه سوريه قدرت و حاكميت گذشته خود را بازيابد و راهبردي عربي-اسلامي را در دفاع از مسائل جهان عرب به ويژه مساله ملت فلسطين در پيش گيرد.