به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایران‌آباد در حالی که رئیس جمهور مصر با همتای آمریکایی خود دیدار نکرد، دیدارش با هیلاری کلینتون دارای حاشیه‌های بسیاری بود و روزنامه‌های مختلف منطقه و فرامنطقه‌ای گوشه‌هایی از حاشیه این دیدار را منتشر کردند.

روزنامه العرب چاپ لندن در شماره امروز خود به نقل از منابع مصری حاضر در دیدار مرسی و کلینتون از انفعال کامل رئیس جمهور مصر در برابر وزیر خارجه آمریکا خبر داد و نوشت: این دیدار با خشم و غضب کلینتون به مرسی آغاز شد و اینکه چرا دولت وی مانع از حمله تندروها به سفارت این کشور در قاهره و پایین کشیدن پرچم آمریکا نشده است، وی تهدید کرد که اگر مرسی نتواند با این تهدیدات مقابله کند، آمریکا نیز بناچار کمک‌های اقتصادی، سیاسی و حمایت‌های نظامی خود از مصر را کاهش خواهد داد!

کلینتون در ادامه این تهدیدات به مرسی گفت اگر این مشکلات رفع نشود، کشورش در ارزیابی‌های صورت گرفته برای حمایت از اخوان‌المسلمون جهت کنترل منطقه تجدید نظر خواهد کرد!

این منبع آگاه در ادامه نوشته است که مرسی در موضعی کاملا منفعلانه اقدام به آرام کردن کلینتون کرد و خطاب به وی تعهد داد که دیگر حادثه حمله به سفارت آمریکا تکرار نشود.

رئیس جمهور اسلام‌گرای! مصر سپس از آمریکا خواست تا به حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی به وی ادامه دهند تا او بتواند به مشت آهنین مخالفان سیاست‌های آمریکا در منطقه به خصوص جریان‌های سلفی را سرکوب کند!!

در مقابل این تعهد مرسی، کلینتون قول داد تا دولت اوباما همچنان به کمک‌های اقتصادی و نظامی خود به مصر ادامه دهد و این موضوع را بار دیگر در پایان دیدار ۴۵ دیقیقه‌ای خود با رئیس جمهور مصر تکرار کرد.

در این میان روزنامه‌های اسرائیلی نیز در شماره امروز خود به دیدار کلینتون و مرسی اشاره کرده و به نقل از منابع مطلع از دستور کار این دیدار که همان معاهده کمپ دیوید و التزام طرف مصری به آن باشد، پرده برداشت.

روزنامه یدیعوت آحرونوت چاپ سرزمین‌های اشغالی در گزارشی با اشاره به تاکید کلینتون به مرسی در مورد عدم تغییر مفاد این معاهده آن را یکی از شرایط مهم ادامه کمک‌های آمریکا به این کشور دانست و از وی خواست تا به بهبود روابط میان تل‌آویو – قاهره جهت افزایش امنیت صحرای سینا کمک کند.

اين روزنامه به نقل از يك منبع آگاه آمريكايي يادآور شد كه مرسي به كلينتون در اين زمينه تعهد داد با تاكيد بر اين مساله كه مصر بر همه تعهدات و التزامات بينالمللي خو پايبند است، در مورد بهبود امنيت سينا و مبارزه با تروريسم در اين منطقه هم قول همكاري بيشتر با اسرائيل را داد.