به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایرنا، بنابر گزارش منابع لبنانی، معارضین سوری علاوه بر اینکه علیه موسسات دولتی و پایگاه های ارتش سوریه اقدام به انجام عملیات های تروریستی می کنند، دست به کشتار متعمدانه شهروندان غیر نظامی و بی دفاع نیز می زنند.

بر اساس این گزارش، این جماعت های مسلح بویژه در شهر حلب و مناطق اطراف آن هیچ ابایی ندارند که از افراد غیرنظامی به عنوان سپر در درگیری های شدید و خشونت بار استفاده کنند؛ بویژه آنکه ارتش سوریه موفق شده که حلقه محاصره خود را علیه آنها تنگ تر کرده تا بزودی این منطقه را از وجودشان پاک سازی کند.

در همین راستا روزنامه ' الحیات ' چاپ لبنان در گزارشی به این مساله پرداخته و نوشته است که داستان انقلاب در ذهن ساکنان حلب، پایتخت اقتصادی سوریه به سرعت به کابوس قتل، کشتار، بمباران و جسدهایی که همه جا را پر کرده اند، تبدیل شده است.

این روزنامه می افزاید: شهروندانی که در آتش جنگ گرفتار آمده اند، این احساس را پیدا کرده اند که این درگیری ها هیچ چیز برایشان باقی نخواهد گذاشت اما با این وجود بیشترین نگرانی آنها از بکارگیری‌شان به عنوان سپرهای انسانی است.

' فایز شعیب ' ۶۵ ساله از ساکنان منطقه ' سیف الدوله ' که نگرانی از چهره اش کاملا هویداست، می گوید: به دیدار مادر سالخورده ام رفتم و در بازگشت دیدم که منزلم توسط ده فرد مسلح اشغال شده است؛ گویی که از ابتدا خانه خود آنها بوده چرا که لباس های مرا پوشیده بودند و از آشپزخانه و دیگر وسایل آن با آزادی کامل استفاده می کردند.

وی با اشاره به اینکه برای این جماعت هیچ کس و هیچ چیز احترام و ارزشی ندارد، ادامه می دهد: آنها به من گفتند که هر خانه ای را که می خواهی برای تو تخلیه خواهیم کرد و هزینه آن تنها شکستن درب آن و بیرون راندان ساکنانش است.

شعیب می افزاید: به آنها گفتم که چرا در یکی از خانه هایی که صاحبان آنها فرار کرده اند، ساکن نمی شوید؟ اما آنها در پاسخ گفتند که در این صورت به سرعت توسط ارتش نظام شناسایی می شوند و بنابراین بهتر است که در میان مردم عادی زندگی کنند.

وی با تاثر فراوان گفت: این گروههای مسلح از ما به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کنند.

بر اساس این گزارش، این عناصر مسلح دست به غارت می زنند و با یورش به مغازه ها و فروشگاه های منطقه هر آنچه را که دوست دارند، با این بهانه که آنها در راستا آزادی شهروندان می جنگند، به تاراج می برند.

دیگر گزارش ها نیز حاکی از آن است که گروه های تروریستی در سوریه با تعرض به مرزهای شرقی لبنان اقدامات مشابهی را انجام می دهند.

بر اساس این گزارش، گروه های مسلح چند روز پیش با هجوم به یک پایگاه ارتش لبنان در منطقه ' عرسال ' توانستند چند تن از نیروهای دربند خود را آزاد کرده و دو کامیون سلاح قاچاق را که توسط ارتش این کشور مصادره شده بود، باز پس گیرند.

یک روز پس از این اقدام، افراد مسلح با هجوم به شهر مرزی ' ربله ' ۲۱۴ شهروند مسیحی لبنانی را ربودند که در میان آنها تعداد زیادی زن و کودک نیز حضور داشتند.

در گزارشی که شبکه ' المنار ' لبنان منتشر ساخت نیز با اشاره به برخی موضع گیری های سران جریان ۱۴ مارس در این باره، آمده است: ۱۴ مارسی ها در خصوص حوادثپیش آمده در مناطق مرزی کشورشان با سوریه به شکل کامل از ارتش آزاد سوریه حمایت می کنند تا جایی که اقدامات ارتش لبنان در حمایت از مرزهای این کشور و مورد هدف قرار گرفتنشان از سوی مخالفان نظام سوریه، برای آنها هیچ اهمیتی ندارد.

به نظر می رسد که سران جریان ۱۴ مارس، به هیچ وجه از اقدامات ارتش لبنان راضی نیستند، چرا که نیروهای ارتش اجازه نمی دهند که عناصر مسلح مخالف نظام سوریه به راحتی در منطقه به فعالیت بپردازند و بهترین شاهد برای این مساله، کشف و ضبط محموله های سلاح قاچاق در شمال لبنان است که مقصد تمامی آنها خاک سوریه است.

يكي از آخرين موارد، كاميون سلاحي بود كه پنج عنصر مسلح سوري سوار بر آن بوده و تعداد زيادي دوربين هاي نظامي و بمب هاي دستي در آن كشف شده است.