به گزارش افکارنیوز به نقل از العالم، "محمود جبريل" در مصاحبه با یک شبکه مصری گفت: ساکت کردن قذافي به مصلحت بسياري از كشورها بود؛ به ويژه آنکه نزديكان وي تهديد كرده بودند كه كمك هاي مالي وي به تبليغات انتخاباتي نيكلا ساركوزي رئيس جمهور سابق فرانسه را فاش خواهند كرد.

روزنامه فرانسوی " پاریس " نیز با اشاره به اظهارات جبریل تأکید کرد: تماس تلفنی قذافی موجب شد که ناتو محل اختفای وی را شناسایی کند؛ به همین دلیل گروهی را برای دستگیری وی فرستاد که از جمله آنها مزدور فرانسوی عامل کشته شدن وی بود که گلوله ای به سر قذافی شلیک کرد.

این اطلاعات پس از مرگ جوان لیبیایی که در جریان دستگیری قذافی حضور داشت، منتشر می شود. در ویدیوهای منتشر شده پس از به دام انداختن قذافی، این جوان لیبیایی هفت تیر قذافی را در دست داشت و چگونگی دستگیری وی را تعریف کرد. این جوان پس از مجروح شدن در شهر " بنی ولید "، در یکی از بیمارستان های پاریس درگذشت.

با این حال، برخی ناظران معتقدند كشف اين راز نشان دهنده آن است كه مقامات ليبيایی تمايل دارند انتقام از قذافي را به بيگانگان نسبت دهند، و اين موضوع را از چارچوب منازعات قبيله اي و داخلی خارج سازند.