به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، کارشناسان مسائل سیاسی توهین به مقدسات و سوزاندن قرآن کریم را با هدف تفرقه افکنی توصیف کرده و به طرح های مرکز انگلیس برای تجزیه افغانستان پرداختند.

افشاگری یک روزنامه غربی از طرح ویژه انگلیس برای تجزیه افغانستان و کنترل برخی از قسمتها به دست طالبان و واکنش نمایندگان حزب محافظه کار به این طرح باعثشد تا با کارشناسان مسائل بین الملل در این باره گفتگو کرده و پای صحبتها و نظرات آنها بنشینیم.

" محمدحسن جعفری " دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در رابطه با طرح انگلیس برای تجزیه افغانستان گفت: انگلیس همواره طرح هایی را برای تجزیه افغانستان مطرح کرده است و جک استراو وزیر خارجه وقت این کشور در سال ۲۰۰۲ نیز این طرح را مطرح کرد.

وی تاکید کرد: طرح انگلیس بدون منطق است و افغانی ها هرگز نمی پذیرند که غربیها در مسائل داخلی افغانستان دخالت کنند. افغانستان دولت و قانون دارد و خارجی ها حق دخالت و ارائه طرح های مختلف را ندارند.

محمدحسن جعفری با اشاره به دخالت انگلیس در امور داخلی کشورهای اسلامی گفت: انگلیسی ها تاکنون در دو جنگ افغانستان شکست خوردند؛ اگر راست می گویند زمینه بازگشت را فراهم کنند.
انگلیس همواره در طول تاریخ در پی تنش آفرینی و اختلاف افکنی بوده است که نمونه این اختلاف افکنی در هند، پاکستان، بنگلادش، ایران و عراق و ترکیه قابل اثبات است.


وی افزود: بر اساس قانون اساسی افغانستان و طبق نظر پارلمان و رئیس جمهور نیازی به مداخله غربیها در این کشور وجود ندارد و هشدار می دهیم که غربیها دست از مداخله در افغانستان بردارند.

وی افزود: بیش از این مردم افغانستان نیازی به حامد کرزای ندارند؛ شخصیتهای بسیاری در افغانستان هستند و می توانند جایگزین رئیس جمهور شوند.

محمدحسن جعفری در پاسخ به این پرسش که " چرا انگلیسی ها به تقسیم افغانستان اصرار دارند؟ " گفت: انگلیسی همواره دنبال دسیسه بوده است و این توطئه ها از زمان بیداری اسلامی و بهتر شدن روابط کشورهای منطقه به خصوص ایران و مصر افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: غربیها مرض دارند که کشورهای منطقه را دچار مشکل کنند و نمونه آن را در سوریه مشاهده کردیم.

دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان گفت: انگلیس همواره در طول تاریخ در پی تنش آفرینی و اختلاف افکنی بوده است که نمونه این اختلاف افکنی در هند، پاکستان، بنگلادش، ایران و عراق و ترکیه قابل اثبات است.

وی تاکید کرد: مسلمانان باید متوجه دسیسه های انگلیس بوده، سیاستهای این کشور را به دقت بررسی کرده و نباید اجازه دهند که در امور داخلی خود دخالت کنند.

محمدحسن جعفری در ادامه به اقدامات شنیع غربیها در توهین به مقدسات و سوزاندن قرآن کریم اشاره کرده و آن را با هدف تفرقه افکنی توصیف می کند که البته حزب رفاه ملی افغانستان مخالف این طرح است.

دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در پاسخ به این پرسش که " آیا توافقی میان دولت انگلیس و افغانستان صورت گرفته و طرح C قابلیت اجرایی دارد یا خیر؟ " گفت: این طرح هرگز اجرا نمی شود و اگر دولت بخواهد به خواسته غرب تن دردهد، احزاب سیاسی جلوی آن را می گیرند.

وی در پایان اجرای طرح تجزیه افغانستان را به نفع غرب خواند و آن را در ادامه سیاستهای جنگ طلبانه آمریکا و انگلیس توصیف کرد.