به گزارش افکارنیوز، باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه ان اچ کی؛ پلیس ژاپن در جزیره اوکیناوا، درپی حمله‌ی دو نظامی آمریکایی به زنی در این جزیره در ماه گذشته، قانون منع عبور و مرور پس از ساعت بیست و سه‌ی هر شب را برای تمامی نظامیان آمریکایی در خارج از پایگاه نظامی آمریکا الزامی کرده بود.

با این وجود، یک نظامی آمریکایی در ساعات پس از نیمه شب گذشته، مست کرده و با شکستن پنجره‌ی منزل یک خانواده ژاپنی، به زور وارد این خانه شده و با ضربات مشت به نوجوان ژاپنیِ ساکن این خانه که در سنین دوره راهنمایی بود، حمله‌ور شد.

جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون در کنفرانس خبری گفت، وزارت دفاع آمریکا از رفتار ناهنجار این سرباز آمریکایی به شدت متأسف است. وی افزود، وزارت دفاع آمریکا قول می دهد حداکثر تلاش خود را مبذول دارد تا از تکرار چنین حوادثی در آینده جلوگیری شود.

با این حال، حمله نظامی آمریکایی به نوجوان ژاپنی در جزیره اوکیناوا که با فاصله کمی پس از تجاوز به زن ژاپنی در ماه گذشته به دست دو نظامی دیگر آمریکایی رخ داد، باعثشد تا برخی از شهروندان ژاپنیِ ساکن اوکیناوا در برابر پایگاه نظامی آمریکا در این جزیره، دست به تظاهرات زنند.
اعضای گروه های مدنی و اتحادیه‌های کارگری در این تظاهرات شرکت کردند.

همچنین برخی از تظاهرکنندگان، پلاکاردهایی در دست داشتند که نشانه‌ی اعتراض آنان به استقرار هواپیمای نظامی عمود پروازِ آسپری آمریکا در جزیره اوکیناوا بود. این هواپیمای نظامی آمریکا، عامل چندین سانحه در خارج از ژاپن بوده و سکنه اوکیناوا از پرواز آن برفراز خانه‌هایشان بیم دارند. مسؤلان اوکیناوا محدودیت‌هایی را برای دایره و زمان پرواز این هواپیما در جزیره اوکیناوا وضع کرده‌اند.

تظاهرکنندگانِ ژاپنی که در برابر دفتر یکی از فرماندهان ارشد آمریکاییِ مستقر در پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا تجمع کرده بودند، اعلام کردند علت خشم مردم ژاپن از حمله اخیر این بوده که این نظامی آمریکایی، به رغم وضع قانون منع عبور و مرور، اقدام به این جرم کرده است. معترضان ژاپنی قول دادند، به تظاهرات خود علیه پایگاه نظامی آمریکا و رفتار ناهنجار نظامیان آمریکایی با سکنه ژاپنی در جزیره اوکیناوا، همچنان ادامه دهند.