این سند در تاریخ ۲۵ جولای ۱۹۹۰ در سفارت آمریکا در عراق ایجاد شده است.

خلاصه: صدام در ۲۵ جولای به سفیر گفته است که حسنی مبارک(رئیس جمهوری مصر) جلسه ای در ریاض(پایتخت عربستان) ترتیب داده است تا هیئتهای عراق و کویت با یکدیگر دیداری داشته باشند و بعد امیرکویت در ۲۸،۲۹ یا ۳۰ جولای برای برخی مذاکرات جدی به بغداد سفر کرد، اما پس از آن هیچ اتفاقی روی نداد.

به گزارش مهر، صدام قصد داشت پیام مهمی را برای جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا ارسال کند: " عراق خواهان دوستی است، اما آیا USG(united states government، دولت فدرال آمریکا) هم همین را می خواهد؟ عراق از صدها هزار خسارتی که دیده است، رنج می برد و هم اکنون بسیار فقیرتر از آن است که کمکهای مالی به یتیم های بازمانده از جنگ را قطع کند؛ اما این در حالی است که کویت ثروتمند حتی قوانین اوپک را نپذیرفته است. عراق بیمار جنگ است، اما کویت دیپلماسی را نادیده گرفته است. مانورهای USG با امارات متحده عربی این کشور را ترغیب خواهد کرد و کویت دیپلماسی متداول را نادیده می گیرد. حال که عراق در ملاء عام توسط دولت آمریکا تحقیر شده است، در واقعی راهی به غیر از " پاسخ " نخواهد داشت اگرچه این کار غیر منطقی و خودنابودساز است.

پیام صدام به آمریکا - اگر چه نه چندان روشن - به نظر می رسید یک تمایل قوی برای همکاری با دیپلماسی مبارک است، اما ما باید تلاش کنیم درک کنیم که " خودخواهی " کویت / امارات غیرقابل تحمل است. سفیر مشخص کرده است که ما هرگز نمی توانیم آرام کردن کشمکشها را با روشی به غیر از راههای صلح طلبانه به دست آوریم.

سفیر آمریکا شب ۲۵جولای از سوی صدام حسین فراخوانده شد. در این جلسه افرادی همچون مترجم عراقی، رئیس دفتر صدام و عزیز هم حضور داشتند.

صدام که در طول جلسه دو ساعته رفتارش دوستانه، منطقی و حتی گرم بود گفت که علاقه مند است سفیر آمریکا یک پیام را به جرج بوش برساند. سپس صدام به طور کامل تاریخچه تصمیم عراق برای برقراری دوباره روابط دیپلماتیک با آمریکا و به تعویق افتادن آن در زمان آغاز جنگ با وجود ضعیف و نیازمند بودن عراق را یادآوری کرد. صدام بعد از آن درباره " ضرباتی " که روابط ما از سال ۱۹۸۴ متحمل شد، سخن گفت. صدام گفت تازه پس از پیروزی در جنگ بود که عراق متوجه اهداف دولت آمریکا شد و اینکه گویا دولت آمریکا با پایان یافتن جنگ موافق نبوده است.

صدام که کلماتش را بسیار با دقت انتخاب می کرد، گفت: در دولت آمریکا و همچنین در سی آی ای و وزارت خارجه برخی چرخش ها " اتفاق افتاده که به نفع روابط عراق و آمریکا نبوده است. صدام در ادامه این چنین نتیجه گیری کرد که حتی برخی از چرخش ها به جانشینی برای صدام فکر می کنند و در منطقه خلیج فارس به دنبال ایجاد خطر برای عراق هستند. آنها می خواهند مطمئن شوند که کسی نیست به عراق کمک کند.

رئیس جمهور عراق که بسیار پراسترس به نظر می رسید، در ادامه گفت: عراق هم اکنون در بحران های مالی شدید به سر می برد و ۴۰ میلیون دلار بدهی دارد عراق که پیروزی اش بر ایران سب ایجاد تمایزی تاریخی در جهان عرب و غرب شده است، نیاز به نقشه ای منظم دارد. اما شما می خواهید ما قیمت نفت را پایین ببریم.

وی دوباره شکایت هایش از چرخش در آمریکا را از سر گرفت و گفت در آمریکا تلاش هایی بر ضد عراق شروع شده و برنامه های رسانه ای زیادی بر ضد عراق و رئیس جمهورش پخش می شود.

صدام گفت با وجود تمام این ضربه ها و اینکه ما بسیار آزرده هستیم، هنوز امیدواریم که بتوانیم رابطه خوبی با آمریکا داشته باشیم. اما آنهایی که می خواهند قیمت نفت پایین بیاید، در رفاه اقتصادی زندگی می کنند و عراق نمی تواند به آنها پاسخ مثبت دهد.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که مانورهای دولت آمریکا با امارات و کویت سبب شده است که آنها در سیاست های غیر صحیح خود اصرار کنند و عراق امیدوار است که آمریکا بتواند در تمام امور بین طرف های درگیر منصفانه عمل کند. وی گفت که انتظار ندارد آمریکا در درگیری های میان اعراب فقط طرف عراق را بگیرد، اما باید منصف باشد. عراق می خواهد با آمریکا رابطه دوستی داشته باشد اما خواهان آزادی و شرافت هم هست.

صدام گفت عراقی ها می دانند جنگ چیست و دیگر نمی خواهند جنگ داشته باشند. " ما را به سوی جنگ نرانید. کاری نکنید که تنها راه پیش روی ما برای دفاع از شرافتمان جنگ باشد " جرج بوش در ریاست جمهوری اش هیچ اشتباهی به خصوص در برابر اعراب نداشته است. بوش همیشه راه حل های هوشمندانه را در پیش گرفته است.

صدام باردیگر تاکید کرد که خواهان دوستی با بوش است و از سوی خودش این دوستی را تمام و کمال ارائه خواهد دارد.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که تمام کارهایی را که لازم بوده است انجام داده تا با کویت جنگی رخ ندهد، اما گویی کویت چنین امری را برنمی تابد و خواهان ادامه دادن به سیاست های خودش است. در این لحظه صدام اتاق را ترک کرد تا به تلفنی ضروری از سوی مبارک پاسخ دهد. پس از بازگشت صدام، سفیر آمریکا از او می پرسد آیا توانسته اند به راهی صلح آمیز دست پیدا کنند که مجادله ها پایان پیدا کند یا نه. صدام گفت تنها چیزی که توانسته از صحبت های مبارک بفهمد این است که کویتی ها خواهان مذاکره هستند. امیر کویت قبول کرده است که با ایاز ابراهیم نفر دوم صدام در عربستان مذاکره کند و بعد طرف کویتی به عراق خواهد آمد. صدام گفت که به مبارک گفته است قبل و بعد از این مذاکرات اتفاقی نخواهد افتاد مگر اینکه کویتی ها به عراق قول همکاری دهن، د زیرا عراق در حالت استیصال مالی به سر می برد.

صدام در نهایت باردیگر از سفیر خواست که پیام دوستی اش را به بوش برساند.

اظهارنظر: در تاریخ روابط دیپلماتیک عراق و آمریکا، صدان تا آن موقع هیچ سفیری را فرانخوانده بود. وی در تئوری سیاسی خودش نیاز به روابط حداقلی خوبی با آمریکا داشت تا بتواند به دلایل ژئوپلیتیک لااقل تا زمانی که تهدیدات مرگبار از سوی اسرائیل و ایران دریافت می کرد، خودش را نجات دهد. سفیر اعتقاد دارد صدام ار مانور ما با امارات هراسیده است.

آنچه از این سند برمی آید این است که عراق پس از شکست در حمله وحشیانه به ایران به حدی در شرایط استیصال قرار داشت که به هر شکلی تلاش می کرد از وارد شدن به جنگ های دیگر که در آن زمان قرار بود با کویت اتفاق بیفتد، فرارکند و در این زمینه دست به دامان شدن بوش را بهترین راه حل یافت و بهترین گزینه اش هم نه تنها دست رد به سینه اش زد، بلکه در زمانی نه چندان دور دست به نابودی وی بلند کرد.

این در حالی است که چند ماه پیش هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق جدید در سخنانی اشغال کویت و حمله صدام به این کشور را بزرگترین اشتباه وی دانست. وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد: عراق همچنان از پیامدهای آن تصمیم و تحریم های بین الملی مترتب بر آن رنج می برد. عراق از سال ۱۹۹۰ در پی ورود نظامیان ارتش رژیم بعثی صدام به کویت، تحت بند هفتم منشور سازمان ملل متحد قرار گرفت که این بند بلوکه کردن مبالغ زیادی از سپرده های این کشور در بانکهای جهانی را برای پرداخت غرامت به زیان دیدگان از جنگ علیه کویت مجاز دانسته است. شورای امنیت در سال ۲۰۰۳ به موجب قطعنامه ۱۴۸۳ بار دیگر بر تمدید این بند رای داده است.