به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس مدعی شد نمودارهایی که در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته‌اند نشان می‌دهند دانشمندان ایرانی توانسته‌اند شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای از یک بمب اتمی داشته باشند که قدرت تخریبی آن سه برابر بمبی است که در جنگ جهانی دوم شهر هیروشیما را تخریب کرد.

این خبرگزاری مدعی شد این نمودارها را مقامات کشوری در اختیار آسوشیتدپرس قرار داده‌اند که مخالف برنامه اتمی ایران هستند و خواسته‌اند تنها به شرطی که نام کشورشان افشا نشود، اطلاعات آنها ذکر شود تا اقدامات لازم برای متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم در ایران صورت پذیرد.

تنش‌های ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای ایران که به سرکردگی آمریکا صورت گرفته بر اساس این اتهام استوارند که ایران به دنبال اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود است.

ایران ضمن رد اتهامات می‌گوید، به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی(ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

مقامات ایران به طور مکرر تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی که با هدف مانع‌تراشی بر سر راه پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌شوند را بیهوده و غیرموثر توصیف کرده و گفته‌اند، چنین اقداماتی صرفا با هدف ایجاد فضای روانی صورت می‌گیرند.

علیرغم تحریمهای غیرقانونی علیه ایران، این کشور توانسته به راحتی جایگزینهای جدیدی برای مشتریان اروپایی نفت و گاز خود پیدا کند.